Katolickie falowanie. To ludzie kształtują przyszłość religii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 10:26
W Wielką Sobotę polskie kościoły czeka istne oblężenie. To dzień, w którym najchętniej odwiedzamy parafie. A jak nasza wiara wygląda na co dzień?
Audio
  • Socjologowie, dr Maria Rogaczewska (UW) i Paweł Gierech (Centrum Myśli Jana Pawła II) opowiadają o polskim kościele katolickim, jego kondycji i prognozowanej przyszłości (Nocne Cz@ty/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public domain

- Religijność od wieków jest jedną z podstawowych cech polskiego społeczeństwa - mówi ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Jednak katolicyzm przeżywa zmiany, które np. dotyczą spadku praktyk religijnych, w ostatnich 20-30 latach, akceptacji nauczania moralnego kościoła czy spadku religijności wśród młodzieży. 

Ekspert podkreśla jednak znaczenie polskiej "oddolnej" religijności, zaangażowania we wspólnoty. Zwraca uwagę na wzrost liczby osób przystępujących do komunii świętej.

Na dynamiczny obraz polskiego kościoła zwraca też uwagę dr Maria Rogaczewska, socjolog UW. Paweł Gierech, socjolog, z Centrum Myśli Jana Pawła II, podkreśla, że wszystkie dane, przewidywania i prognozy dotyczące kościoła katolickiego są zależne od wiernych, bo to oni kształtują przyszłość religii.

Goście "Nocnych Cz@tów" zdradzają kim są i jak są liczeni: dominicantes i communicantes, które z religijnych form zaangażowania, w życie Kościoła, wyprzedziły bardzo kiedyś popularną Oazę i co wydarzy się z polskim kościołem katolickim, za 5, 10 czy 20 lat.

***

Tytuł audycji: Nocne Cz@ty

Prowadzi: Mikołaj Foks

Goście: dr Maria Rogaczewska (socjolog Uniwersytet Warszawski), Paweł Gierech (Centrum Myśli Jana Pawła II),  ks. Wojciech Sadłoń (Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC)

Data emisji: 21.03.2016

Godz. emisji: 00.00

pj/kul

Czytaj także

Kryzys powołań. Dlaczego kobiety nie chcą poświęcać się Bogu?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:39
W ciągu ostatnich 25 lat liczba kandydatek do żeńskich klasztorów zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. Czy wpływ na to ma wyłącznie niż demograficzny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Dlaczego właśnie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 11:50
1050 lat temu miejsce miał chrzest Polski. Czy to właśnie dlatego w tym roku do Polski przyjeżdża papież Franciszek?
rozwiń zwiń