Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce ze względu na ich walory, wyjątkowość lub bogactwo przyrodnicze przedstawiła słuchaczom Czwórki Marzena Wieczorek – redaktor naczelna wydawnictwa "Demart" zajmującego się kartografią i turystyką.
Starówka w Kostrzynie, czyli polskie Pompeje
Jak podkreśla gość Czwórki, starówka w Kostrzynie jest ewenementem w skali europejskiej. – Budynki są tam jakby ścięte do poziomu parteru – wyjaśnia Marzenia Wieczorek. Co to w praktyce oznacza? – Pozostało tam tylko to, co znajduje się poniżej parteru, czyli schodki do piwnic, schodki do budynków, piwnice zamków, kościołów, aptek, tory tramwajowe, bruki, chodniki, krawężniki – wylicza gość „W cztery oczy”. Warto zwrócić uwagę, że na terenie całej starówki umieszczone są tabliczki z nazwami ulic, placów i obiektów, dzięki czemu każdy wie, przed ruinami jakiego kościołu czy sklepu stoi.
Szkielet hali fabrycznej w Policach
Dawna fabryka paliw syntetycznych w Policach, czyli niemieckie źródło benzyny
– Ta fabryka miał kolosalne znaczenie podczas drugiej wojny światowej – podkreśla Marzenia Wieczorek. Jak tłumaczy gość Błażeja Prośniewskiego, w latach trzydziestych głównie na niej opierała się gospodarka paliwowa niemieckiej armii, a historycy stawiają śmiałe tezy, iż jej zbombardowanie zaważyło na szybkim pokonaniu hitlerowskich żołnierzy. – Warto jest tam pojechać, gdyż może to mieć posmak prawdziwej przygody. Nie ma tam wytyczonej trasy, ani przewodników, więc każdy może dowoli poruszać się po kilkupiętrowym budynku– tłumaczy.
Park Narodowy "Ujście Warty", czyli raj dla ornitologów
Jak przekonuje gość "W cztery oczy", jest to doskonałe miejsce dla miłośników przyrody. Jest to jedyny park w Polsce, który powstał po to by chronić to, co człowiek stworzył. W tym wypadku są to tereny zmeliorowane, na obszarze których gniazduje i rozmnaża się dziesiątki tysięcy gatunków ptaków. – Jest ich tam nawet dwieście tysięcy – zauważa Marzenia Wieczorek.
Ruiny w Kostrzynie
Otoczony murami Szydłów
– Szydłów w województwie świętokrzyskim to miasto, jakby z bajki. Otoczone jest większą ilością murów niż Chełm czy Paczków – podkreśla gość Czwórki. Jest tam także dużo zabytków z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. – Malowidła w jednym z kościołów pochodzą z IV wieku i choć są prymitywne, to zaskakują swoją wyrazistością – przyznaje.
Słuchacze Czwórki także potrafią wskazać miejsca, do których warto jest się udać. Grzesiek proponuje np. Nowogród Bobrzański, a Michał Pustynię Błędowską. Jakie propozycje padły jeszcze na antenie Czwórki? Posłuchajcie rozmowy Błażeja Prośniewskiego z Marzeną Wieczorek. Dźwięk znajdziecie w ramce po prawej stronie.
Dowiedz się także, co w ciągu 24 godzin można zobaczyć na Mazowszu. Rozmowę z pisarzem i miłośnikiem kolei - Piotrem Goszczyckim, znajdziesz w ramce po prawej stronie.
ap