Czas na bunt!

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 15:41
W poszukiwaniu wolności, chcąc wyrazić siebie bardzo często sprzeciwiamy się temu co nas otacza. Rozmawiamy o tym, jak zademonstrować bunt i jak rozpoznać buntownika.
Audio
Czas na bunt
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem Partyka Kuniszewicza, prowadzącego audycję "W cztery oczy", wzorem buntownika w słusznej sprawie jest Michał Drzymała, który obchodziłby dziś 154. urodziny. Prowadził on otwarty spór z pruską administracją o pozwolenie na budowę domu – jego wóz stał się symbolem walki z germanizacją i wyrazem sprzeciwu wobec zaborcy.

- Bunt to przeciwstawianie się rzeczywistości - mówi Maurycy Seweryn z Warszawskiej Grupy Doradców Public Relations. – Osoba, która się buntuje, zachowuje się jak człowiek, który musi się bronić. Bunt może więc skutkować kłótnią, ponieważ nie komunikujemy się ze stroną konfliktu i nie usiłujemy dowiedzieć się z czego wynika bunt drugiej osoby – wyjaśnia ekspert.

Sprzeciw wobec czegoś wyrazić możemy na wiele sposobów. Jak pisze Wiola, słuchaczka Czwórki, najlepszy jest foch. – To ulubiona broń kobiet – mówi. Zdaniem słuchacza Dodka z Zielonej Góry sposoby na pokazanie buntu ewoluują, tak jak społeczeństwo. Dodaje, że dziś skuteczną formą wyrażenia siebie i swojego sprzeciwu mogą być murale i graffiti.

Wiele o naszym poczuciu buntu i chęci wyrażenia sprzeciwu powie nasze ciało. – Zbuntowana osoba zamyka się w sobie, zamyka ramiona, robi krok do tyłu – opisuje Seweryn. Innym gestem jest dotykanie nosa lub ust. Pochodzi on z okresu naszego dojrzewania, dotykając ust możemy na przykład nie chcieć, by z naszych ust padło o jedno słowo za dużo.

Jak jeszcze wyrazić możemy nasz bunt? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: psychologia Zielona Góra
Czytaj także

Boli? Wyprostuj się

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 12:00
Pochylona sylwetka nie tylko robi złe wrażenie, ale może też zmniejszać odporność na ból - informuje pismo "Journal of Experimental Social Psychology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmiech cię ośmieli

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 15:40
Rozbawienie powoduje wzrost śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi i sprawia, że jesteśmy pozytywniej nastawieni do innych osób - wynika z badań wykonanych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychika to filar sportu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 20:06
Czy można uprawiać sport w Internecie? – Można – stwierdza bez wahania psycholog sportu dr Dariusz Parzelski.
rozwiń zwiń