Studenci oszukują, gdy nie widzą sensu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 14:49
Polscy studenci idą na łatwiznę i coraz częściej zlecają pisanie swoich prac innym. Czym jest powodowany ten proceder i jak sobie nim radzić zastanawialiśmy się w audycji "4 do 4".
Audio

- To kwestia zasad moralnych, które powinny być nam wdrażane od dzieciństwa – mówiła w Czwórce Lidia Jastrzębska z magazynu "Perspektywy". Jej zdaniem ściąganie, czy kupowanie prac, choć w oczach wielu jest wyrazem zaradności, nie wystawia nam najlepszej opinii jako ludziom i nie będzie też najlepiej widziane przez pracodawców.

- Z ostatnich dyskusji pracodawców na temat jakości kształcenia na polskich uczelniach wynika, że  chodzi tu o podstawowe sprawy, żeby kształcono w młodych ludziach słowność, punktualność i uczciwość. Trzeba stworzyć system, w którym ściąganie będzie niemożliwie – mówiła.

Zdaniem Tomasza Kozłowskiego z Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, ciężar walki ze studentami - kombinatorami, leży po stronie uczelni. Te ostatnie nie tylko powinny kontrolować i piętnować młodych ludzi uciekających się do kradzieży czyjejś własności intelektualnej, ale też stworzyć przekonanie, że wysiłek i zaangażowanie im się opłaci.

- W obecnych czasach nadrzędną wartością dla studentów jest wymiar praktyczny. Jeżeli nie widzą praktycznego sensu dla jakiegoś działania, to nie będą się do niego przykładać. Należałoby programy kształcenia zrobić tak, żeby były pod tym względem jak najbardziej atrakcyjne. Warto też by były też konsultowane z pracodawcami – radził.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: pracodawcy POLSKA Poznań
Czytaj także

Fala plagiatów zalewa polskie uczelnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 07:11
Nikt w Polsce nie wie, jak duże jest zjawisko popełniania plagiatów przy pisaniu prac zaliczeniowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student w połączeniu z kuchnią to wybuchowa mieszanka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2012 08:00
Niezdrowa, ale smaczna i przede wszystkim tania - razem z naszą reporterką Kasią Tarnopolską zgłębiliśmy tajniki kuchni studenckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz studiować bezpłatnie na drugim kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 08:06
Kandydaci będą mogli podjąć bezpłatną naukę na drugim kierunku. Warunkiem jest dostanie się na uczelnię do końca tego roku akademickiego - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za mało godzin, niski poziom. "Walka o język trwa"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 07:39
Studenci protestują przeciwko słabemu poziomowi nauki języków obcych - pisze "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń