Połykaj książki szybko i ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 16:43
6 książek w 2012 roku przeczytał statystyczny Polak, który sięga po słowo pisane. Ci, którzy tego nie robią przeczytali najwyżej jeden tytuł. Badania pokazują, że w sferze czytelnictwa nasz kraj nie ma niestety, czym się pochwalić.
Audio
  • Jak czytać szybko i efektywnie sprawdzała Ela Burza

Z bibliotek korzystamy rzadko, a ponad połowa z nas nie czyta w ogóle - wynika z badań. Jeśli zaś sięgamy po książki są to najczęściej poradniki i książki kucharskie. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być fakt, że nie potrafimy dobrze i efektywnie czytać.
- Zanim przystąpimy do wykonywania tej czynności powinniśmy przygotować najważniejsze narzędzie, czyli oczy - wyjaśnia ekspert z Akademii Edukacji. - Najlepiej czyta się jeśli oczy są rozluźnione, a można to uzyskać stosując odpowiednie ćwiczenia, w tym czytanie do góry nogami.
Choć zwykle nie zwracamy na to uwagi, połowę sukcesu w czytaniu ze zrozumieniem stanowi stworzenie sobie odpowiednich warunków, w których będziemy to robić. Lepiej jest czytać przy biurku niż na kanapie; w uporządkowanej przestrzeni niż w artystycznym nieładzie i koniecznie przy odpowiednim oświetleniu. A kiedy zadbamy już o te elementy, warto pomyśleć o kursie szybkiego czytania: - Z badań wynika, że osoba dorosła przyswaja od 180 do 250 słów na minutę. Dzięki szybkiemu czytaniu zwiększamy swoje możliwości nawet do 600 wyrazów - tłumaczy rozmówca Eli Burzy. I dodaje: - Czytając normalnie w myślach powtarzamy sobie kolejne wyrazy. Szybkie czytanie polega na tym, że uczymy się jak tych wyrazów w głowie nie słyszeć.
Jeśli chcesz zgłębić tajniki efektywnego i szybkiego czytania zapoznaj się z nagraniem z audycji "4 do 4". Plik dźwiękowy jest dołączony do tego artykułu.
kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka ćwiczenia KSIĄŻKA
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remigiusz Grzela i kobiety, które "wygrały swoje życie"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 12:12
Książka "Wolne" to 12 portretów, czyli 12 rozmów z kobietami, które wygrały metaforyczną walkę o życie. – Uwolniły się od czegoś trudnego, co je ograniczało, na przykład od konwenansów – mówi autor, Remigiusz Grzela w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejszy w życiu staje się... smartfon

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 14:48
W marcu stało się jasne, że Polacy skutecznie przyswoili sobie wiedzę na temat nowych mediów oraz docenili korzyści płynące z serwisów społecznościowych. Do tego stopnia, że część z nas nie wyobraża sobie życia bez nich.
rozwiń zwiń