Latający dywan istnieje!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 13:16
Prace nad stworzeniem legendarnego dywanu trwały ostatnie kilka lat. Udało się naukowcom z Prinston Uniwersity w USA. Efektem ich badań jest niewielki, 10-centrymetrowy arkusz przezroczystego polimeru, który może się samodzielnie unosić.
Audio

- To nie jest odkrycie - mówi Jacek Błoniarz z Centrum Nauki Kopernik. – To żmudna praca polegająca na jak najwierniejszym odtworzeniu czegoś, co istnieje w naturze – wyjaśnia.

Naukowcy konstruując latający dywan wzorowali się na budowie i mechanice ruchu płaszczek rai. – Płaszczki te, wykonując skoordynowane ruchy ciała, lewitują nad dnem. Naukowcy amerykańscy takie ruchy przenieśli na kawałek polimeru – mówi Błoniarz.

W arkuszu polimeru zbudowano specjalne mikrokieszenie. To one, poruszane przez prąd o zmiennej modulacji, odpowiadały za falowanie - dywan przesuwał się. W laboratorium naukowców lewitacja dywanu będzie możliwa dzięki wyjątkowym ruchom materiału, w połączeniu z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.

To dopiero początki rewolucji w transporcie. By unieść jakiś przedmiot, potrzebne są dodatkowe prace. Zgodnie z kalkulacjami, by latający dywan uniósł człowieka, musiałby mieć 15 metrów szerokości. Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Dlaczego po burzy mleko kwaśnieje?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 15:33
Z tym zagadnieniem wiąże się wiele teorii spiskowych. Czy możliwe, że wszystko zależy od krowy? Sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego mężczyźni wolą blondynki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 13:50
Najwyraźniej jest jednak ziarno prawdy w tym, że wśród mężczyzn blondynki cieszą się większą popularnością niż brunetki. Mimo stereotypów kobiety chcą być blondynkami! Aż 49 proc. Polek deklaruje, że "naturalnie są blondynkami", choć w rzeczywistości jest ich zaledwie… 9 procent!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co byłoby, gdybym przeniósł się w przeszłość i tam zginął?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 12:47
Na razie podróże w czasie nie są możliwe i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie będą. Gdyby kiedyś udało się człowiekowi cofnąć w czasie, ludzie z przyszłości byliby przecież wśród nas. Pomarzyc zawsze jednak można…
rozwiń zwiń