Co byłoby, gdybym przeniósł się w przeszłość i tam zginął?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 12:47
Na razie podróże w czasie nie są możliwe i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie będą. Gdyby kiedyś udało się człowiekowi cofnąć w czasie, ludzie z przyszłości byliby przecież wśród nas. Pomarzyc zawsze jednak można…
Audio

Na razie podróże w czasie możliwe są tylko na wielkim kinowym ekranie. Jedno z najsłynniejszych  przeniesień w czasie miało miejsce w "Terminatorze". – Dobrzy z przyszłości cofnęli się czasie, by poukładać wszystkie sprawy i po powrocie do przyszłości móc wygrać ze złymi. – opowiada Bartosz Sztybor, krytyk filmowy. Podobnie było w filmie "12 małp", w którym bohater z 2035 roku przenosi się do przeszłości, by zlikwidować śmiercionośnego wirusa, zanim ten zdziesiątkuje ludzkość i spowoduje koniec świata.

Z reguły jednak w filmach przenoszenie w czasie nie jest zamierzone i choć na początku bohater świetnie się bawi w równoległym wymiarze, z czasem okazuje się, że jego miejsce jest w "teraźniejszości właściwej". – Każdy ruch może okazać się tragiczny w skutkach dla jego przyszłości, czyli np. teraźniejszości rodziców – tłumaczy Sztybor. – Bo każde posunięcie zmienia przyszłość. Na przykład w "Podróży do przyszłości" ze zdjęć rodzinnych z "właściwego czasu" zaczynają znikać rodzice głównego bohatera, a tym samym i on.

Jeśli więc przenieślibyśmy się w czasie do przeszłości mogłoby się okazać, że nie musielibyśmy nawet ginąć, by zmienić koleje "teraźniejszości" i w ogóle nie pojawić się na świecie. – Dochodzimy więc do punktu, w którym okazuje się, że cofanie w czasie jest przekleństwem – konstatuje Sztybor. – Chcielibyśmy zmienić część naszego życia, ale wówczas zmieniamy mnóstwo innych elementów, co najczęściej okazuje się tragiczne w skutkach.

A jak to jest w polskiej kinematografii? Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora".

(kd)

Czytaj także

Dlaczego opakowania pęcznieją przed burzą?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2011 11:37
Są dwie teorie, które wyjasniają to zjawisko. Jedna dotyczy spadku ciśnienia, druga – naelektryzowania powietrza. Oczywiście przy optymistycznym założeniu, że nasze produkty w "pęczniejącym" opakowaniu nie są przeterminowane…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego mężczyźni wolą blondynki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 13:50
Najwyraźniej jest jednak ziarno prawdy w tym, że wśród mężczyzn blondynki cieszą się większą popularnością niż brunetki. Mimo stereotypów kobiety chcą być blondynkami! Aż 49 proc. Polek deklaruje, że "naturalnie są blondynkami", choć w rzeczywistości jest ich zaledwie… 9 procent!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pies poci się językiem?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 16:00
Oczywiście, że nie! To mit. Język tych zwierząt jednak i tak odgrywa ważną rolę w procesie oddawania ciepła. – Wystawiając język pies po prostu zwiększa powierzchnię parowania – mówi ekspert.
rozwiń zwiń