Chcesz być piękna? Obmyj się w wodzie po jajkach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 10:32
Podobno woda, w której gotowały się jaja na święconkę ma moc wygładzania cery. To tylko jedno z wielu zapomnianych wierzeń związanych ze świętami wielkanocnymi.
Audio
  • Olga Mickiewicz o wielkanocnych zwyczajach świątecznych
Dziś to mały koszyczek. Kiedyś święconka była dużo większa, bo umieszczano w niej wszystkie potrawy i produkty, które potem trafiały na stół
Dziś to mały koszyczek. Kiedyś święconka była dużo większa, bo umieszczano w niej wszystkie potrawy i produkty, które potem trafiały na stółFoto: fot. sxc.hu/public domain

Jedną z przyczyn małej znajomości zwyczajów wielkanocnych jest fakt, iż były one kultywowane przede wszystkim na terenach wiejskich i wraz z odpływem ludności ze wsi do miast w dużej mierze zaniknęły. Dawniej znaczenie nadawano nawet przedświątecznemu porządkowaniu domostw. Wierzono, iż wraz z oczyszczeniem domu po zimie wygoni się z niego choroby.

- Porządek przedświąteczny na Podkarpaciu nazywał się judaszkami – mówił w Czwórce  Aleksander Robotycki z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. - Kobiety w okresie Wielkiego Tygodnia były w domu i przygotowywały strawę. Natomiast mężczyźni zajmowali się uporządkowaniem obejścia. Rzeczy niepotrzebne zbierano na jeden wielki stos i palono w Wielką Sobotę – opowiadał.

Z imieniem tego, który sprzedał Jezusa, związany jest jeszcze jeden, już bardzo rzadko spotykany zwyczaj. W Wielką Środę sporządzano kukłę Judasza, wleczono ją przez całą wieś i w końcu topiono w rzece, lub stawie, tak żeby sprawiedliwości stało się zadość.  Inny zwyczaj związany był z obmywaniem się.

- Mówi się, że jest to na pamiątkę przejścia Jezusa przez Cedron. Wierzono, że takie obmywanie może nas uchronić przed różnymi egzemami na skórze i może dać nam zdrowie i piękny wygląd na najbliższy czas – opowiadał Robotycki.

Więcej na temat wielkanocnych zwyczajów dowiesz się słuchając materiału przygotowanego przez Olgę Mickiewicz.

bch

Czytaj także

Wielkanocne łamigłówki językowe

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2011 06:05
"Kurna chata", "śmigus dyngus" czy "palma pierwszeństwa". Znacie ich znaczenie? O związkach frazeologicznych i eufemizmach związanych z Wielkanocą i wiosną opowiedziała "W cztery oczy" Agata Hącia – językoznawca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy po śmierci jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 06:00
Na pytania dotyczące zmartwychwstania próbowaliśmy odpowiedzieć 25 kwietnia w audycji "Nocne cz@ty". Gościem Mikołaja Foksa był dominikanin o. Radosław Broniek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawne tradycje i obrzędy wielkanocne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 23:36
Pogrzeby żuru i śledzia, mazanie okien smołą lub popiołem, święcenie całego wielkanocnego śniadania, to tylko niektóre z naszych wielkanocnych, zapomnianych już nieco, tradycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekają nas drogie święta. Rosną ceny jaj

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 15:32
Za najtańsze kurze jajko trzeba zapłacić w hurcie 50 groszy za sztukę, a za większe "swojskie" nawet złotówkę. To o ponad 50 proc. drożej niż rok temu.
rozwiń zwiń