Odpowiadając na apel Parlamentu Europejskiego, Komisja Europejska zaproponowała, by uczynić rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli.
- Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości praw związanych z europejskim obywatelstwem - tłumaczy dr Mikołaj Rakusa-Suszczewski, socjolog, historyk idei politycznej z Centrum Europejskiego UW. - Chodzi tutaj o prawa do swobodnego przemieszczania się, do opieki zdrowotnej i wszystkich innych praw wynikających z Karty Praw Podstawowych. Chodzi zatem o umocnienie pewnej przestrzeni i porządku prawa, ale też o przypomnienie obywatelom, co zawdzięczają UE.
Obywatelstwo Unii jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi budowania wspólnej tożsamości. Demokracja, wolność, państwo prawa, równość i prawa człowieka to podstawowe wartości wspólnoty, które mają one szczególne znaczenie dla wzmocnienia procesu demokratycznego, świadomości obywatelskiej i poczucia przynależności do UE, zwłaszcza w czasach kryzysu i potencjalnych zmian.
- Jeśli ktoś się spodziewa, że po roku zdarzy się cud w tej materii, to jest w błędzie - wyjaśnia Paweł Dymek z Fundacji Schumana. - Ale dobrze by było, gdybyśmy pamiętali, że oprócz tego, że jesteśmy Polakami, jesteśmy tez Europejczykami. I że identyfikacja z tym kręgiem kulturowym nie oznacza wyrzeczenia się swoich korzeni, swojego państwa czy regionalnej przynależności. Bo teraz często bywa to w ten sposób postrzegane.
Posłuchaj całej rozmowy, która odbyła się w "Śniadaniu Europejskim". Nagranie znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
kul