Kościół w sieci. Internet jest alternatywą dla ambony?
Określenie "sekta" ma zabarwienie pejoratywne i kojarzy się często z organizacją, która niszczy osobowość i relacje z sobą samym i najbliższymi. Jednak, jak przyznaje teolog dr Paweł Szuppe, to także po prostu grupa, której cele deklarowane różnią się od tych prawdziwych, czyli np. zdobycia przez przywódców środków finansowych.
- W praktyce to słowo stanowi "wytrych", łatkę, którą przyklejamy grupom, które różnią się doktrynalnie od naszych własnych założeń - mówił ekspert w Czwórce. Podkreślał, że wakacje to świetny czas, by werbować nowych członków, bo metod dotarcia do młodych ludzi jest mnóstwo. - Akcje charytatywne, warsztaty, kursy edukacyjne - wymieniał i tłumaczył, że działanie sekt jest odpowiedzią na dysfunkcje w życiu ich ofiar, m.in. brak miłości czy poczucia bezpieczeństwa w domu rodzinnym.
W Czwórce mówiliśmy także o tym, kto z nas jest najbardziej podatny na działanie sekt, ale także o technikach, jakie stosują przywódcy tych organizacji, by wymóc na nas posłuszeństwo, na przykład o "zasadzie wzajemności". Rozmawialiśmy także m.in. z Marcinem Popowskim, detektywem, który opowiadał, dlaczego ludzie świadomie decydują się na wstąpienie do sekt.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Przygotowała: Martyna Ogonek
Goście: dr Paweł Szuppe (teolog związany z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych)
Data emisji: 5.08.2016
Godzina emisji: 15.05
kd/fbi