ILBAK. Gabinet odnowy dla dzieł wielkich mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 15:30
Muzeum Narodowe w Warszawie nawiązało ścisłą współpracę z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tak powstało Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich, w którym nauka będzie służyć sztukom pięknym.
Audio
  • Jak będzie działać Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich, czyli ILBAK? (Stacja Nauka/Czwórka)
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich otwarto 1 grudnia 2016 roku w siedzibie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych w Warszawie. W laboratorium prowadzone będą między innymi badania dotyczące konserwacji obiektów zabytkowych i muzealnych przy pomocy najnowocześniejszej aparatury
Interdyscyplinarne Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich otwarto 1 grudnia 2016 roku w siedzibie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych w Warszawie. W laboratorium prowadzone będą między innymi badania dotyczące konserwacji obiektów zabytkowych i muzealnych przy pomocy najnowocześniejszej aparaturyFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Czytaj także
człowiek papiery 1200.jpg
Jak przechowywać dane? "Najlepiej w segregatorze"

Muzeum Narodowe chce skorzystać z kardy specjalistów i najnowocześniejszego sprzętu jakim dysponuje uczelnia. Wszystko po to, by badania biologiczno-chemiczne dostarczyły historykom sztuki i konserwatorom jak najwięcej wiedzy o obiektach, z którymi mają do czynienia na co dzień. - Fragmenty dostarczonych próbek poddaję reakcjom chemicznym i na podstawie uzyskanych kolorów lub kryształów mogę stwierdzić jakie pigmenty były zawarte w tej próbce. W nieco inny sposób wykonuję szlify stratograficzne. W tym procesie niezbędna jest żywica - tłumaczy Justyna Kwiatkowska z Laboratorium Badań i Analiz Konserwatorskich.

Jakie jeszcze badania będą przeprowadzać naukowcy, dlaczego płótna wielkich mistrzów należy chronić przed zagrożeniami mikrobiologicznymi i czy sztuki piękne mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka - o tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 29.12.2016

Godzina emisji: 12.38

kul/jsz

Czytaj także

Chemia. Co powinieneś wiedzieć o substancjach?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:15
- Właściwości substancji dzielimy na fizyczne i chemiczne - tłumaczy młody chemik, Michał Sawczyk. - Te pierwsze stwierdzamy organoleptycznie, te drugie badamy poprzez reakcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie zwierzęta. "Im ich mniej, tym dla nas gorzej"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 14:20
Przez ostatnie 50 lat liczebność ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się prawie o połowę. A będzie jeszcze gorzej - alarmują eksperci z WWF.
rozwiń zwiń