Ze względu na surowy dla tego tropikalnego owocu klimat Polski karambola jest sprowadzana z Indonezji i Malezji - krajów, gdzie występuje naturalnie. Coraz częściej i chętniej uprawiana jest także w innych zakątkach świata. Jest źródłem witaminy C, która wzmacnia naszą odporność i pomaga w walce z infekcjami, witaminy A - naturalnego źródła przeciwutleniaczy, spowalniającej proces powstawania zmarszczek i wpływającej korzystnie na wzrok, a także - magnezu, żelaza i wapnia.
Najnowsze badania potwierdzają, że tropikalny owoc ogranicza wchłanialność złego cholesterolu z grupy LDL, zawiera wartościowy dla organizmu błonnik i jest niskokaloryczny - w 100 g znajduje się jedynie 30 kcal. Ta witaminowa bomba nie jest jednak dla każdego. - Owoc nie jest zalecany w szczególności osobom z przewlekłą chorobą nerek. Spożywanie tego owocu w nadmiernej ilości może skutkować wytrąceniem się z nich kamieni - mówiła Paula Nagel z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.
Która część tropikalnego owocu jest jadalna? W jaki sposób możemy wykorzystać karambolę w kuchni? O właściwościach gwieździstego przysmaku rozmawialiśmy w audycji "Stacja nauka". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 6.11.2017
Godzina emisji: 12.46
ac/kd