Jak tłumaczył Michał Gąstał, organizator wydarzenia, takie rośliny cechują się wyjątkową inteligencją i umiejętnością przystosowania do określonych warunków. Jego zdaniem "najmądrzejsze" są spośród nich muchołówki. - Mają skromne rozmiary, ale w procesie ewolucji nauczyły się liczyć i odmierzać czas. Potrafią też odróżnić, czy dotyka je przypadkowo spadający liść, kropla deszczu, czy przebiegająca zwierzyna, np. mucha, osa, pająk - coś, co nadaje się do zjedzenia - mówił ekspert.
Pułapki dzbaneczników mają pojemność nawet do 4 litrów, a ich ofiarami padają nie tylko owady, ale też niewielkie gryzonie, m.in. myszy, szczury, a nawet ptaki Michał Gąstal
Jak tłumaczył, wszystko dzięki specjalnie wykształconym włoskom, które "zamykają roślinę" wówczas, gdy owad jest w środku. Jakich jeszcze owadożerców spotkamy w Magicznej dżungli i kiedy kolejna odsłona Festiwalu? Czy takie rośliny można hodować w domu i jak o nie dbać, by były bezpieczne dla siebie i właścicieli? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz, a także Bruno i Paweł z Dobrzyniewa
Data emisji: 4.05.2018
Godzina emisji: 12.31
kd/kul