Australian Open. Turniej, który wyszedł z cienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:40
Odbywa się od 116 lat - w środku europejskiej zimy i australijskiego lata, i jest jednym z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema. W tym roku na uczestników Australian Open czeka pula nagród o łącznej wartości 71 milionów dolarów australijskich, czyli blisko 204 mln zł.
Rod Laver Arena, Australian Open
Rod Laver Arena, Australian OpenFoto: StephaniePhotography/Shutterstock.com

Sprawdź
AOv_1200x660.jpg
Australian Open - serwis Polskiego Radia

W 45 dni z Europy do Australii

Pierwszy turniej odbył się w 1905 roku pod nazwą Mistrzostw Australazji. Dziś Australian Open traktowany jest jako turniej wielkoszlemowy Azji i Pacyfiku. Imprezę organizuje Australijski Związek Tenisa. - To czwarty jeśli chodzi o chronologię turniej Wielkiego Szlema, po Wimbledonie, French Open Roland Garros oraz US Open - mówi Dariusz Łukaszewski wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. sportowych. - W pierwszych turniejach w Australii grali głównie Australijczycy i Nowozelandczycy, bo w latach 20. XX w. podróż statkiem z Europy do Australii zajmowała ok. 45 dni i była bardzo kosztowna.

Posłuchaj
04:56 CZWORKA Stacja Nauka - Australian Open 05.02.2021.mp3 Australian Open - historia turnieju (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
Everett Collection shutterstock tenis vintage 1200.jpg
Historia tenisa: od drewnianej piłki do Wielkiego Szlema

Turniej bez "nazwisk"

Pierwszymi tenisistami, którzy przylecieli samolotem do Australii, byli reprezentanci USA - stało się to dopiero w 1946 roku. Dlatego też przez długi czas Australian Open pozostawał w cieniu innych tenisowych wydarzeń. Stosunkowo niskie nagrody i trawiaste korty też nie poprawiały statusu turnieju, dlatego zawodnicy ze ścisłej czołówki światowego tenisa rzadko kiedy pojawiali się na zawodach. - W 1988 roku oddano do użytku obiekt Melbourne Park w Melbourne. Kompleks kortów liczy sobie 16 kortów, na których rozgrywane są mecze turniejowe. Największym obiektem jest kort centralny, czyli Rod Laver Arena mogący pomieścić 14820 entuzjastów tenisa - opowiada gość Czwórki. 

Zobacz
bezikus shutterstock tenis 1200.jpg
Graj w tenisa, szybciej odbijesz piłeczkę w życiu

Sokole oko Melbourne Park

Wszystkie areny Melbourne Park mają otwierane dachy i są wyposażone w technologię "sokolego oka", która pozwala zawodnikom sprawdzać, gdzie dokładnie spadła piłka. Dziś w Australian Open najlepsi tenisiści walczą przez dwa tygodnie o puchar imienia Normana Brookesa, a panie o trofeum imienia Daphne Akhurst. - Jeśli chodzi o rekordzistów, najwięcej, bo 11 tytułów, ma na swoim koncie Australijka Magaret Court, drugim zawodnikiem jest Novak Djoković - wymienia rozmówca Oliwii Kretek. - Polacy na tym turnieju jak dotąd nie odnosili większych sukcesów, choć zdobyliśmy dwa tytuły w deblu - w 1978 i 2014 roku. Natomiast bardzo dobrze na turnieju radzą sobie nasi juniorzy. 

Zobacz także:

W tym roku Australian Open rozpocznie się 8 i potrwa do 21 lutego. W turnieju głównym Polskę będą reprezentować Iga Świątek, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 12.45

kul

Czytaj także

Dobry sen to lepszy trening. Jak spać, żeby się wyspać?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:00
Żeby trening przyniósł jak najlepsze efekty, trzeba nie tylko ćwiczyć, ale też spać. - Możesz nie mieć najlepszej diety, możesz nie mieć najlepszego trenera i najlepszej suplementacji, ale o sen musisz zadbać, bo to się przekłada na wszystkie twoje działania - przekonuje dietetyk Paulina Ihnatowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Flatland. Breakdance na rowerze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 13:00
Flatland to akrobacje rowerowe na płaskiej powierzchni. Sport pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku i osiągnął szczyt popularności w latach 90. Jednak wraz z rozwojem innych dyscyplin rowerowych, gdy coraz więcej osób z BMX-ami dołączało do skaterów, styl flatland odchodził w cień.
rozwiń zwiń