Koronasomnia. Jak nauczyć się "gromadzić senność"?
Jeśli kilka nocy śpimy zbyt krótko, jak podkreślają eksperci, kiedyś będziemy musieli spłacić nasz dług wobec organizmu. - Optymalna i najbardziej efektywna ilość snu dla dorosłej osoby to między 7 a 9 godzin - tłumaczył Mateusz Polaszek z Koła Naukowego Nowoczesnej Fizjoterapii. Jak wyliczał, konsekwencje niedoborów snu to nie tylko "zmęczenie tu i teraz" po przebudzeniu, ale także negatywny, długofalowy wpływ na nasze zdrowie, m.in. zaburzona gospodarka hormonalna.
04:36 Czwórka/Stacja Nauka 16.02.2021.mp3 Jak na nasz organizm działa brak snu? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czy grozi nam pandemia otyłości?
Po nieprzespanej nocy jesteśmy także głodni. - Niewyspany organizm spowalnia metabolizm, osoby niewyspane od dawna muszą się więc liczyć z otyłością - mówił ekspert. Jeśli jednak do egzaminu pozostała nam jedna noc - to i tak nie uczmy się kosztem snu, bo rano niewiele będziemy pamiętać. - Jeśli będziemy się uczyć dłużej i spać krócej, niestety nie oznacza to, że zapamiętamy cokolwiek. Podczas snu i fazy REM też zapamiętujemy. Jeśli pozbawimy się tego snu, może się okazać, że to, co jeszcze wczoraj wydawało nam się łatwe i oczywiste, dziś znów jest dla nas czarną magią - mówił z kolei Paweł Szałek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Posłuchaj także:
Receptą na bezsenność mogą być m.in. ćwiczenia oddechowe. - Covid i lockdown to nie są warunki, które sprzyjają zdrowemu spaniu. Dlatego warto wykonać określone ćwiczenia oddechowe od pięciu do dziesięciu minut dziennie. Około 4 sekundy bierzemy spokojny wdech nosem, a potem przez ok. 6 sekund wydychamy powietrze ustami - mówili eksperci.
ZOBACZ TAKŻE Zagrożenie koronawirusem - serwis specjalny >>>
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 12.07
kd