W obliczu kryzysu energetycznego projekt studentek ze School of Form Uniwersytetu SWPS może się okazać rewolucyjny. Do wytworzenia biotycznej baterii można wykorzystać nieoczywiste składniki.
Energia z warzyw i owoców?
Przez ostatnie półtora roku trwały prace nad produkcją energii z warzyw, owoców i mikroorganizmów. - Dodałyśmy warzywa i owoce, które zawierają bardzo mocne pigmenty i reagują z fotonami ze światła słonecznego. Okazuje się, że dla pozyskania energii możemy wykorzystywać rzeczy, które stosujemy w kuchni - mówi koordynatorka projektu Paulina Grabowska. - Fajne jest też to, że do wytworzenia baterii i ogniwa możemy wykorzystywać nie tylko owoce, ale także odpady.
Cała sztuka polega na tym, żeby po wykorzystaniu baterii takie ogniowo ponownie spożytkować. - Ważne jest także zaprojektowanie cyklu regeneratywnego. Czyli żeby opracować proces pozyskiwania roślin i przetwarzania bioelektroniki tak, żeby nie wpaść w kolejny problem - mówi rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Technologia jest zawsze mieczem obusiecznym. Kiedy rozwiązujemy jedną rzecz, zaraz pojawiają się nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła.
Mikroorganizmy, które wytwarzają energię
Jak przyznaje jedna z uczestniczek projektu, Karolina, pozyskanie materiałów do projektu wymagało nieco zachodu. Zbierano je nie tylko w naturze, ale także w restauracjach i barach. - Po zebraniu wystarczającej ilości materiałów zaczęła się zabawa. Ostatecznie powstały różne projekty m.in. właśnie biobaterie, w których wykorzystywałyśmy mikroorganizmy, które wytwarzały energię - opowiada. - Dzięki niej mogłyśmy zasilić niewielkie obiekty.
Źr. Youtube/Uniwersytet SWPS/ Czy projekt studentek School of Form uratuje naszą planetę?
Przydatne po zużyciu
Po wykorzystaniu takie baterie można kompostować i zrobić z nich nawóz. Następnie może być on użyty przy nawożeniu roślin, których pigmenty będą z kolei wykorzystane przy uzyskiwaniu bioelektroniki. - Będziemy także pozyskiwać biogaz, czyli metal. To jest fajny energetyczny ciąg. Jest to także przykład na wykorzystanie idei gospodarki obiegu zamkniętego, której konieczność zastosowania pokazałyśmy w filmiku podsumowującym projekt - opowiada Paulina Grabowska.
03:54 Czwórka/Stacja Nauka - biotyczne baterie 23.06.2022.mp3 W audycji mówimy o biotycznych bateriach wykonanych z roślin (Stacja Nauka/Czwórka)
Film wszystko wytłumaczy
Film utrzymany jest w stylistyce lat 50. i nawiązuje do panującej wówczas w USA obawy o przyszłość. - Przywołuje strach, który wyczuwało się w tamtych czasach i towarzyszące mu widmo braku energii, które niedługo może i nas dotknąć - tłumaczy Karolina. - W ten trochę romantyzujący sposób, retro, postanowiłyśmy przekazać to, jak wyglądają nasze projekty.
Młode badaczki stworzyły także kompostowaną wersję komórek fotowoltaicznych, do których działania wykorzystały buraki, ich odpady oraz sok.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał: Szymon Majchrzak
Data emisji: 23.06.2021
Godzina emisji: 12.45
pj