Od pewnego czasu biometria otacza nas z każdej strony, nie jest już tylko rozwiązaniem znanym z filmów s.f. Jest ona dziedziną łącząca biologię i informatykę. Prężnie się rozwija i - jak przekonują specjaliści - nie zagraża naszemu bezpieczeństwu i prywatności.
- Bezpieczeństwo prywatności to argument bardzo często podnoszony przez przeciwników biometrii. Mówią, że nowoczesne rozwiązania dotyczące rozpoznawania twarzy to jest zagrożenie. Tutaj chciałbym uspokoić, że jedną z głównych cech, która dotyczy biometrii i tych urządzeń, jest nieprzechowywanie obrazów czy próbek biometrycznych w formie jawnej - mówi mgr inż. Maciej Szymkowski z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, reprezentant Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - Oznacza to, że nasza twarz czy odcisk palca przechowywane są w formie matematycznej - w formie pewnej funkcji czy też pewnego numerycznego wektora cech - dodaje.
Przeciwnicy biometrii wskazują, że dane przechowywane są jawnie. Tak nie jest, jasno podkreśla ekspert. - Gdy system biometryczny jest dobrze skonstruowany, a myślę, że większość współczesnych systemów jest, to nie będziemy przechowywali tych próbek w formie jawnej - wyjaśnia. - Tu nie ma ryzyka - dodaje.
Maciej Szymkowski wyjaśnia, że dziś celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której dany wektor cech będzie bezpieczny, czyli nieodtwarzalny. - Nawet jeśli haker uzyska dostęp do naszego systemu, wykradnie nam naszą bazę danych, to na podstawie tego, co tam zobaczy, nie będzie w stanie zrozumieć, w jaki sposób miałby odtworzyć tę cechę - tłumaczy.
05:04 czwórka stacja nauka 11.10.2022.mp3 Biometria - bezpieczne sposoby identyfikacji i autoryzacji (Stacja Nauka/Czwórka)
Już dziś biometria wykorzystywana jest przez wielu z nas. Odblokowujemy telefon odciskiem palca, w podobny sposób dostajemy się do aplikacji bankowych. - Trwają prace nad algorytmami rozpoznawania tęczówki i płatnościami przy użyciu tęczówki - zdradza gość Oliwii Krettek. - Wśród cech biometrycznych są też głos, siatkówka oka, a nawet szybkość pisania na klawiaturze, sposób chodu, zginanie palca, mruganie - dodaje.
Ekspert wyjaśnia, że każdy z tych wyróżników może być wykorzystany do autoryzacji i będzie to bezpieczne.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: mgr inż. Maciej Szymkowski z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, reprezentant Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki
Data emisji: 11.10.2022
Godzina emisji: 12.32
pj/kor