Kleptomania - kontrowersyjna choroba

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 16:58
- W kleptomanii nie mówimy o tym, że osoba ma jakieś korzyści z kradzieży - tu nie chcodzi o to, żeby się wzbogadzić, a tylko i wyłącznie o uczucie ulgi, że dany przedmiot został zabrany - tłumaczy Zuzanna Butryn, psycholog.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Monthira/Shutterstock

Nazwa tej choroby wywodzi się od greckich słów "klepto" - kraść i "mania" czyli pożądanie. Mimo że kleptomanię nazwano i opisano jeszcze w XIX wieku to do dziś wzbudza ona wiele kontrowersji. Wiele osób uznaje, że dla kradzieży nie ma żadnego wytłumaczenia. Psychologowie lokują kleptomanię między zaburzeniami związanymi z kontrolą impulsów.

- Kleptomania wiąże się z brakiem kontroli bodźca - mówi psycholog. - Osoba chora na kleptomanię czuje przemożne uczucie chęci zabrania jakiegoś przedmiotu, ponieważ, kiedy to zrobi, odczuwa dużą ulgę. Ta ulga jest taką gratyfikacją w tym momencie - dodaje. 

Kiedy kleptoman dokonuje kradzieży? Jakie są przyczyny tej choroby? Czy towarzyszą jej inne zaburzenia? O tym w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Zuzanna Butryn (psycholog)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 12.27

pj

Czytaj także

Mindfulness. Dlaczego warto spojrzeć na siebie z dystansu?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:50
- W ciągu dnia nie przestajemy produkować myśli, mindfulness pozwala nam zaobserwować ten proces i uświadomić, w jaki sposób bojkotujemy siebie i swoje życie - wyjaśnia certyfikowany trener uważności Kamila Wykrota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliandria. Po co kobiecie wielu mężów?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:00
- W niektórych kulturach wielomęstwo jest konieczne. Ten typ relacji występuje u ponad 30 społeczności na całym świecie, ale nie w Europie - wyjaśnia dr Magdalena Babiszewska.
rozwiń zwiń