Dobry sen to lepszy trening. Jak spać, żeby się wyspać?
Krótki wypoczynek w pracy, czy podczas nauki jest doceniany nie tylko przez naukowców i artystów, ale także przez lekarzy. Sen w ciągu dnia poprawia naszą pracę mózgu – podczas takiego odpoczynku w mózgu aktywne są fale alfa i theta, poprawia się komunikacja między lewą a prawą półkulą. Wpływa to pozytywnie na naszą kreatywność, ułatwia podejmowanie decyzji. Dodatkowo uwalniana jest serotonina – hormon szczęścia.
04:54 czwórka stacja nauka 15.03.2021.mp3 Co nam daje drzemka w środku dnia? (Stacja Nauka/Czwórka)
Święto Drzemki w Pracy zostało ustanowione w Stanach Zjednoczonych i obchodzone jest tam w pierwszy poniedziałek po wiosennej zmianie czasu w USA. W Europie wyznaczane jest na 15 marca.
Oliwia Krettek sprawdziła czy rzeczywiście drzemka dobrze na nas wpływa, a nie jest przypadkiem stratą czasu. - Wszystko zależy od długości drzemki. Może być to "power nap" - czyli 10-20 minut. Wtedy nie wchodzimy w sen głęboki i nie budzimy się rozbici przez inercję senną - wyjaśnia Mateusz Majchrzak, psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Badania nad snem. - Ale 1,5 godzinna drzemka może nas rozbić, sugerowana jest w sytuacjach, gdy ktoś miał za mało snu, albo jest zawodowym sportowcem i chce wejść w sen głęboki, by zaszła regeneracja mięśni, wydzielania hormonu wzrostu - te zjawiska zachodzą jedynie w fazie snu głębokiego - dodaje.
Posłuchaj także:
Mała drzemka wpływa na naszą czujność, zmniejsza np. ryzyko wypadku samochodowego, sprawia, że mamy lepszy nastrój i chęć do działania, poprawia psychomotorykę. - Z drugiej strony, jeśli mamy problemy z bezsennością, to drzemki nie są dobre, zaburzają fizjologiczny głód na sen - dodaje.
Koronasomnia. Jak nauczyć się "gromadzić senność"?
Mateusz Majchrzak zwraca uwagę, że drzemka często może być lepsza niż kawa, bo poprawia nastrój, wpływa na koncentrację. Kawa może jednak okazać się łatwiejsza w przegotowaniu. - Gdy mamy mało czasu, a dużo zadań trudno "złapać" drzemką - mówi ekspert. - Wtedy warto stworzyć listę rzeczy do zrobienia, powiedzieć sobie "jak się prześpię, to wszystkim się zajmę", albo oszukać organizm i powiedzieć sobie "tylko sobie poleżę" - wtedy niespodziewanie może do nas przyjść sen - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Oliwia Krettek
Data emisji: 15.03.2020
Godzina emisji: 12.40
pj