Suplementy diety pod lupą
- Suplementy diety w postaci jęczmienia, trawy czy chlorofilu stały się bardzo modne. Są bardzo tanie w produkcji, a producenci nie mają skrupułów - mówi dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Gdybyśmy chcieli, to sami moglibyśmy wysiać nasiona i je wyhodować. Tak jak robimy to z jęczmieniem na Wielkanoc.
Producenci wymienionych suplementów powołują się na to, że są zdrowe i naturalne. Na tym haśle budują kampanię reklamową i przekaz dla konsumentów. - Tylko że ona nie ma żadnego sensu, bo na przykład chlorofil, czyli zielony barwnik, nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie ma zatem jak wpływać na nasz organizm - tłumaczy gość Czwórki. - Co ciekawe, już w żołądku zaczyna się on trawić i rozpadać. I nawet jeśli w jelitach zostałyby śladowe ilości chlorofilu i dostałyby się do krwiobiegu, to jeszcze skutecznie nas przed nim chroni wątroba, która bardzo szybko usuwa tego typu substancje. Mówienie: "pijmy napój, bo zawiera chlorofil" jest totalnie bez sensu.
Sprawdzaj badania
Rozmówca Oliwii Krettek zwraca uwagę, że często takie reklamy odwołują się do publikacji naukowych. Przeciętny konsument zwykle nie sprawdza, o czym one tak naprawdę traktują, a dla potrzeb marketingowych interpretacja badań może być mocno naciągana.
- Nawet te specjalne kuracje na oczyszczanie w zasadzie nie mają sensu, bo zwykle u zdrowego człowieka taką właśnie funkcję pełnią nerki i wątroba. W zasadzie nic więcej do szczęścia człowiekowi zdrowemu nie potrzeba - tłumaczy ekspert. - Czyli podsumowując, sprawdzajmy, czy badania naukowe, na które powołują się ci, którzy reklamują różnego typu "superprodukty", są na pewno prawdziwe. Weryfikujmy, czy rzeczywiście były przeprowadzone i czy dotyczą danego produktu. Sprawdzanie nic nas nie kosztuje, w przeciwieństwie do kosztów, które ponosimy na zakup takich suplementów - apeluje dr Paweł Jedynak.
Źr. Youtube/ Lecznicze właściwości CHLOROFILU? Hit, czy kit?
05:38 Czwórka/Stacja Nauka - rzecznicy nauki 25.04..2023.mp3 Dr Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego o "cudownych" suplementach diety (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: dr Paweł Jedynak (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 12.43
aw