Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?
Badaczka w swoich pracach przygląda się zachowaniom i rolom zwierząt w związkach. Udowadnia, że większość zachowań zwierzęcych jest analogiczna do ludzkich i w podobny sposób - na nasze relacje wpływa np. określona ilość hormonów. - Nie myślę o miłości, jako filozofii dwóch połówek pomarańczy. Skupiam się na reakcji mózgu na obecność i bycie w związku z drugą osobą. Modele biologiczne prawdopodobnie lepiej, niż inne dziedziny nauki odpowiadają na pytania o to, dlaczego niektóre związki się kończą i co wpływa na trwałość relacji - mówiła.
Gdy miłość staje się nałogiem. Jak się z niej wyleczyć?
W jaki sposób zbadać miłość? Sposoby są bardzo różne, choć, jak przekonywał Leon Ciechanowski kognitywista, filozof i kulturoznawca te metody nie muszą się wykluczać. - Model miłości romantycznej i neurobiologicznej może spotkać się w połowie badawczej drogi. Sztuczne zwiększenie ilości hormonu sprawi, że się w kimś zakochamy. Wpływają na to jeszcze inne czynniki. Jak na razie żadna dziedzina wiedzy nie dała nam jasnej odpowiedzi na to, czym jest miłość - dodawał.
Czym jest miłość?
Gdzie szukać miłości w naszym mózgu? Czy miłość ma płeć? Co wpływa na to, że się zakochujemy? I w jaki sposób miłość wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: dr Olga Kamińska (psycholożka, pedagożka i animatorka kultury), Leon Ciechanowski (kognitywista, filozof, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS), autorzy wykładu "(Neuro)nauka o miłości. Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy w miłosnym uniesieniu" w trakcie Dnia Mózgu.
Data emisji: 29.05.2019
Godzina emisji: 20.09
ac/kul