Home office dla jednych może oznaczać wolność, dla innych utrapienie. Praca z domu wymaga dojrzałości i dobrej ogranizacji dr Justyna Pokojska
Ci, którzy pracują w podróży nazywają siebie "cyfrowymi nomadami". Najczęściej spotkać wśród nich można nauczycieli, programistów, copywriterów, blogerów. Wielu z nich jest freelancerami, ale zdarza się, że na workation - pracę poza biurem, decydują się całe zespoły pracowników jednej firmy. Coraz więcej firm zachęca w ogłoszeniach o pracę nagłówkami mówiącymi o "kodowaniu pod palmami", czy "prawie wakacjach".
Szacuje się, że do 2035 roku w ten sposób pracować będzie miliard osób. Czym są "workation"? - To wykonywanie obowiązków służbowych dowolnej lokalizacji, w czasie ustalonym ze swoim pracodawcą, a po wykonaniu zadania możemy cieszyć się z atrakcji, jakie towarzyszą takiemu wyjazdowi - tłumaczyła Magdalena Sowierszenko ze startupu Remote How.
Workation to nadal jest praca, którą musimy zorganizować sobie sami. Ustalenie rytmu dnia jest tutaj kluczowe Magdalena Sowierszenko
Ile w takim systemie wykonuje się pracy i czy rzeczywiście praca zdalna pozwala na wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie? - "Workation" to nie są wakacje - podkreślała. To wykonywanie obowiązków służbowych poza biurem, na który obie strony zgadzają się dobrowolnie - mówiła.
Kto może zostać "cyfrowym nomadą"? Jakie korzyści i jakie ograniczenia niesie taki system pracy? Czy pracując zdalnie jesteśmy w stanie zachować work-life balance? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Magdalena Sowierszenko (startup Remote How), dr Justyna Pokojska (socjolog z UW), Agnieszka Murawska (studentka socjologii, badaczka tematu cyfrowych nomadów)
Data emisji: 5.08.2019
Godzina emisji: 15.09
ac