Terapia to już nie tylko leczenie objawów. Korzystamy z niej, by zwiększyć satysfakcję z życia Mateusz Banaszkiewicz
O ponad 100 procent ma w przyszłym roku wzrosnąć liczba Polaków korzystających z pomocy psychologów i psychoterapeutów. Tak wynika z raportu ARC Rynek i Opinia. Największe zainteresowanie pomocą wykazują osoby młode. Badania pokazały, że coraz większa grupa naszych rodaków przyznaje, że cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.
- Dla wielu osób, zwłaszcza samotnych terapia jawi się jako ekwiwalent. Zamiast poszukać przyjaciół wolą położyć się na kozetce terapeuty - mówiła Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka z poradni InGarden. - To droga na skróty, próba kupienia sobie uwagi kogoś, kto nas wysłucha.
By terapia była skuteczna, pacjent musi być gotowym do zmiany myślenia. Wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje Katarzyna Kucewicz
Jak mówił Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z uczelni SWPS jest jeszcze druga, pozytywna strona medalu. - Na szczęście coraz częściej zaczynamy zauważać różnego rodzaju potrzeby i deficyty w naszym zdrowiu psychicznym. Widzimy problem, chcemy działać i tę sytuację naprawić. Zaczynamy traktować terapię nie jako naprawę objawów patologicznych, ale formą na zwiększenie satysfakcji z życia, mimo że sobie radzimy. To bardzo zdrowy trend - komentował.
Czy zaczęliśmy uświadamiać sobie deficyty? Czy wiemy, na czym polega wizyta u specjalisty? Co ilość pacjentów odwiedzających gabinety psychologów mówi o kondycji społeczeństwa i naszym zdrowiu? Więcej na ten temat w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka, poradnia InGarden), Mateusz Banaszkiewicz (psycholog zdrowia, SWPS)
Data emisji: 7.11.2019
Godzina emisji: 15.09
ac