Napoje energetyczne. Sprawdź co pijesz
Wśród najczęstszych konsekwencji nadmiernego spożycia cukru, lekarze wyliczają nadwagę, choroby sercowo - naczyniowe i cukrzycę. O poprawę zdrowia Polaków ma zadbać opłata cukrowa, która do tej pory z powodzeniem funkcjonuje w takich krajach, jak Irlandia, Francja, czy Wielka Brytania.
Posłuchaj
05:02 Czwórka_Czat_ podatek_cukrowy_2021_01_04-15-47-35.mp3 Podatek cukrowy. Co to dla nas oznacza? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdaniem ekonomisty banku Crédit Agricole Jakuba Olipry, to sprawdzone w innych krajach rozwiązanie ma szansę zniechęcić Polaków do picia słodkich napojów gazowanych.
- Jeżeli chodzi o nasze zakupy, to cukru w paczkach kupujemy mniej, ale jeżeli chodzi o spożycie bilansowe cukru, czyli spożycie, które obejmuje zawarty cukier również w produktach spożywczych, to ono rośnie - tłumaczy. - Nawet wbrew naszej woli jesteśmy przesładzani i podatek próbuje rozwiązać ten problem.
Posłuchaj także:
Czy dieta planetarna może uratować Ziemię?
Najbardziej podrożeją napoje gazowane z dużą zawartością cukru, często z jakimiś substancjami aktywnymi w stylu tauryna, czy kofeina. - Ten wzrost będzie niewielki, bo niecałe 10%, ale pamiętajmy, że one są relatywnie drogie - wyjaśnia gość audycji.
Czy wzrost cen może spowoduje spadek spożycia napojów słodzonych? - Mam wątpliwości, czy podatek cukrowy taką zmianę autentyczną wywoła, a to dlatego, że w naszej historii, słodkie, to co było źródłem cukrów prostych, czyli takiej szybko dostępnej energii było rzadkie - mówi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Dzisiaj jest szeroko dostępne i obawiam się, że te produkty, które mają najwyższą zawartość cukru wciąż będą wybierane przez Polaków.
Posłuchaj także:
Anthony Bourdain. "Pokazał kuchnię od kuchni"
Jak podkreśla gość audycji za wprowadzeniem podatku powinna iść efektywna edukacja dietetyczna. - Dzisiaj to działa w oparciu o działania indywidualne poszczególnych dietetyków, albo grup, jednak brakuje takiej systemowej edukacji dietetycznej - mówi na antenie Czwórki.
Najpopularniejsze oranżady i słodkie napoje podrożały. To nie tylko wyzwanie dla konsumentów, ale i dla producentów, którzy w obliczu nowego podatku podejmują różne strategie łagodzenia strat przedsiębiorstw.
Posłuchaj także:
- Często widać tak zwane subsydiowanie produkcji, czyli firma, która ma szeroką ofertę produktową, w przypadku flagowych produktów na których zaczyna tracić jest w stanie zaakceptować brak marży, lub stratę i odbija sobie ten wynik na podniesieniu marży innych produktów - tłumaczy gość audycji. - Czyli możliwe, że ten podatek zapłacimy za napoje, które tym podatkiem objęte nie są.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak
Goście: Jakuba Olipra (Crédit Agricole), dr hab. Piotr Rzymski (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 15.47
aw