- To, co odróżnia starą pannę od singielki, to podejście do tego tematu. Stara panna uważa swoje życie za nieudane, ponieważ nie stworzyła relacji, a singielka po 30. roku życia świadomie wybiera taką drogę po to, by skupić się na rozwoju, karierze naukowej, pracy. Uważa, że partner jej nie określa, nie jest osobą samotną i nie ma poczucia, że bez partnera jej życie jest puste - tłumaczy Diana Walters, psycholog i trener.
Single XXI wieku - to nie jest sytuacja na całe życie
Jak podkreśla gość Czwórki, zmiany zachodzące wokół nas w XXI wieku umożliwiły singlom ten styl życia. - Doszło do przemiany modelu współczesnej rodziny, są sprzyjające warunki ekonomiczne, to ułatwia bycie singlem - tłumaczyła ekspert. Jak podkreślała, życie w pojedynkę to z reguły tylko pewien etap na naszej drodze, stan przejściowy.
- Każdy z nas tęskni za miłością, potrzebujemy bliskości. Więc pod deklaracjami, że wcale jej nie potrzebujemy, często kryją się po prostu bardzo trudne emocje. Na przykład lęk przed zranieniem albo obawy, że nie zasługuję na miłość i nie uda mi się jej znaleźć, czy obawy, że nie uda nam się znaleźć właściwego partnera - tłumaczyła Diana Walters.
Świadoma rezygnacja z rodziny? To coraz częstsze
Jak podkreślała, niektórzy świadomie rezygnują z zakładania rodziny na rzecz samorealizacji, bądź z innych przyczyn. - Wybór ten łączy się z potrzebą wolności, samodzielności albo po prostu dotychczasowych trudnych doświadczeń, np. rozstania z partnerem - wymieniała gość Czwórki. - To najczęściej nie jest manifest przeciwko zakładaniu rodziny. Single to z reguły ludzie, którzy mają duże grono przyjaciół i utrzymują relacje z bliskimi, mają wsparcie w rodzinie, to osoby o wysokim poczuciu bezpieczeństwa - podkreślała gość Czwórki.
- Zanim podejmiemy jednak decyzję o pozostaniu singlem, warto obserwować siebie, zapytać się, czy rzeczywiście w tej sytuacji czuję się komfortowo i czy byłem w prawdziwym stałym związku i czy rzeczywiście wiem, z czego rezygnuję - tłumaczyła.
Stara panna, stary kawaler - wciąż pokutują stereotypy
Jak opowiadała, w społeczeństwie jednak wciąż pokutuje stereotyp "starej panny". - Inaczej patrzy się na samotnych mężczyzn po trzydziestce - wszyscy mówią im, że mają jeszcze kilkanaście lat na założenie rodziny i nie ma się do czego spieszyć - a inaczej na samotne kobiety. Tym w społecznej świadomości czas "szybciej się kończy" - podkreślała Diana Walters.
Zobacz także:
Sporą część singli stanowią też osoby, które po prostu nie potrafią stworzyć relacji, a bycie solo traktują jako wymówkę. - To częsty scenariusz, który oznacza cierpienie. Bardzo czegoś pragniemy, a nie możemy tego dostać. Relacje to sfera, nad którą nie mamy pełnej kontroli, a do stworzenia związku potrzeba chęci dwóch osób - podkreślała. Dodatkowo jako młodzi ludzie uczeni jesteśmy, by przede wszystkim rozwijać siebie, a to - jak tłumaczyła gość Czwórki - stoi w opozycji do budowania związku i tworzenia rodziny.
23:18 czwórka single 2022_01_13-20-15-01.mp3 Różnice między byciem singlem a stary kawalerem bądź panną - rozmowa z Dianą Walters (Strefa Prywatna/Czwórka)
- Bycie z kimś oznacza ciągłą pracę nad tym związkiem. Gdy chemia i zauroczenie się kończą, wielu ludziom ciężko zaakceptować wady partnera, mamy wygórowane oczekiwania i nietrafione wyobrażenia o drugiej osobie - podkreślała. - Mamy także problem z komunikowaniem swoich emocji, mówieniem wprost o tym, co nam przeszkadza, co chcielibyśmy zmienić, a to burzy relację, którą udało nam się stworzyć - mówiła Diana Walters.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Diana Walters (psycholog, trener, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji)
Data emisji: 13.01.2022
Godzina emisji: 20.08
kd