Czy udało nam się posprzątać świat?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 15:46
Prawie 40 mln wolontariuszy z 40 krajów uczestniczy co roku w akcji sprzątania świata. Jej celem jest lekcja poszanowania środowiska.
Sprzątanie świata - Polska jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. Akcja odbywa się od 1994 roku, w trzeci weekend września
"Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the World" wywodzącego się z Australii. Akcja odbywa się od 1994 roku, w trzeci weekend wrześniaFoto: Glow Images/East News

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Drugie życie odpadów". Czy cykliczna akcja pomoże w problemie śmieci i śmiecenia, z którym od lat nie możemy się uporać? W wielu miejscach w Polsce trwa nielegalny proceder gospodarki odpadami - 2791, aż tyle dzikich wysypisk śmieci było w naszym kraju na koniec 2013 roku. To problem nie tylko dla środowiska. Konsekwencją może być wzrost zachorowań ludzi i zwierząt.

W drugiej godzinie audycji zaprosimy was do Muzeum Azji i Pacyfiku, w którym 24-25 września odbędzie się weekend otwarcia dwóch nowych wystaw: pierwszej części długo wyczekiwanej ekspozycji stałej "Strefa Dźwięków" oraz wystawy czasowej w nowej przestrzeni "Azja/Pacyfik/Solec24" o historii, kolekcji i planach Muzeum.

Powiemy także o nowym sposobie na bakterie. Czy wynalazek młodych naukowców z Wrocławia - nowatorski sposób łatwej identyfikacji bakterii - zastąpi najprostsze stosowane obecnie wyjście, czyli podawanie antybiotyków?

***

Na "Czat Czwórki" zapraszamy w poniedziałek (19.09) w godz. 15.05 - 17.00. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd

Czytaj także

Na warszawskim Bemowie powstał miejski ogród

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 13:00
W sierpniu na terenie Fortu Bema w Warszawie powstał ogród z sadem, pasieką i łąką kwietną. Uprawiają go wspólnie mieszkańcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opakowania biodegradowalne - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:46
To nie są zwykłe, foliowe reklamówki, albo plastikowe butelki. Wykorzystane w nich związki chemiczne po wykorzystaniu ulegają rozpadowi, a następnie recyclingowi organicznemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaki lubią Wisłę. Zimą w mieście, latem na peryferiach

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 10:00
W Polsce żyje 400 gatunków ptaków. Chętnie mieszkają koło zbiorników wodnych, przy samej Wiśle jest ich 300 rodzajów.
rozwiń zwiń