- Ustawa została przygotowana w ekspresowym tempie, zgodnie z obietnicą premier Beaty Szydło. Chodziło o stworzenie ram prawnych do tego, aby w najbliższych tygodniach przygotować kompleksowy program wsparcia dla rodzin, w których są osoby niepełnosprawne - mówi Rafał Bochenek, rzecznik rządu. - Wsparcie finansowe to tylko jeden aspekt, inne walory to łatwiejszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, pomocy psychologa i wyrobów medycznych - podkreśla.
Magdalena Kochan przypomina z kolei, że w 2007 roku kwota przekazywana na świadczenia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością wynosiła niespełna 500 mln zł rocznie. - W 2015 roku, oddając władzę, przeznaczaliśmy na ten cel powyżej 2,3 mld zł rocznie. To nieprawda więc, że to środowisko było zupełnie pozbawione wsparcia - argumentuje. Przyznaje też, że świadczenie pieniężne jest potrzebne i ubolewa nad tym, że nie obejmie ono tych dzieci, które nabywają niepełnosprawność w trakcie życia. - Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą - dodaje.
Barbara Chrobak podkreśla natomiast, że posłowie Kukiz'15 zagłosowali za projektem w myśl zasady "lepszy rydz niż nic". - Pytanie brzmi, komu się ten zasiłek należy, bo ustawa mówi, że upośledzenie musi być ciężkie i nieodwracalne, a nie jest takie, jeżeli istnieje cień szansy na skuteczną operację. Kolejny zapis: jeżeli choroba nie zagraża życiu, to wsparcie nie przysługuje. Tu interpretacja może być różna - zauważa.
Jaka będzie rola asystenta rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym? Jakie zapisy znajdą się w kolejnej ustawie dotyczącej wsparcia osób z niepełnosprawnością? O tym w audycji.
***
Tytuł audycji: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Goście: Rafał Bochenek (rzecznik prasowy rządu), Magdalena Kochan (PO) i Barbara Chrobak (Kukiz'15)
Data emisji: 8.11.2016
Godzina emisji: 17.19
mg/fbi