Chemia z Niemiec. Jest lepszej jakości niż polska?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 19:39
Takie przekonanie panuje wśród naszych rodaków. Czy rzeczywiście produkt "polski" oznacza "gorszy"? - Badamy produkty m.in. chemii gospodarczej z Polski i Niemiec. Ich jakość jest porównywalna - mówiła Małgorzata Cieloch z UOKiK.
Audio
  • Polskie produkty są gorsze, lepsze, a może po prostu inne niż te, produkowane na zachodnie rynki? (Czat Czwórki)
Jak przekonywali eksperci Czwórki, choć niejednokrotnie na przestrzeni lat skład chemiczny danego produktu się nie zmienił - i tak uważamy, że to, co kupić można u naszych zachodnich sąsiadów jest lepsze
Jak przekonywali eksperci Czwórki, choć niejednokrotnie na przestrzeni lat skład chemiczny danego produktu się nie zmienił - i tak uważamy, że to, co kupić można u naszych zachodnich sąsiadów jest lepszeFoto: Glow Images/East News

sklep kobieta witryna 1200.jpg
Handel w niedzielę. Zamykać sklepy, czy nie?

Takie badania przeprowadzili także Słowacy i Węgrzy - okazało się, że produkty niektórych międzynarodowych koncernów, które trafiają do tych krajów, różnią się znacząco od tych, sprzedawanych w pozostałych państwach UE. - To zależy, jak definiujemy jakość. Producenci wręcz muszą odrobinę modyfikować swoje produkty wprowadzając je na konkretne rynki, by adaptować je do potrzeb tamtejszych odbiorców. Inaczej mogłyby się nie sprzedać, bo na przykład konsumenci z krajów południowych wolą produkty słodsze niż ci z północnych - tłumaczył Andrzej Gartner z Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jednak jak podkreślała Hanna Stolińska-Fiedorowicz z Instytutu Żywności i Żywienia, choć smak bądź konsystencję produktów żywnościowych można "adaptować do potrzeb rynku", w kwestiach bezpieczeństwa nie ma miejsca na takie ustępstwa. - Chemia gospodarcza, samochody czy jedzenie pod tym względem muszą spełniać jednolite europejskie kryteria - podkreślała ekspertka.

Jak wyglądają różnice w produkcji niektórych produktów spożywczych ze względu na kraj, do którego mają one być eksportowane i co sprawia, że proszki do prania z Niemiec "wydają się" niektórym Polakom lepszej jakości? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk kliniczny, Instytut Żywności i Żywienia), Małgorzata Cieloch (rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), Andrzej Gartner (Polska Federacja Producentów Żywności)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 15.05

kd/ab

Czytaj także

Smaki świata. Wybierz się w kulinarną podróż

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 18:17
Francuzi nie wyobrażają sobie życia bez bagietek, Niemcy bez tradycyjnego sznycla, zaś włoska pizza i spaghetti podbijają serca i żołądki ludzi na całym świecie. Czego spodziewać się możemy w innych zakątkach świata?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca zdalna. Czy stanie się bardziej powszechna?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 18:31
Telepraca i praca zdalna nie są pojęciami tożsamymi - pierwsza regulowana jest przez stosunek pracy, druga zaś umowami cywilno-prawnymi. W "Czacie Czwórki" w rozmowie z ekspertami rozważamy wady i zalety "pracy z domu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reforma polskich uczelni. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:36
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje rewolucję na polskich uczelniach. Na jego zlecenie eksperci z trzech różnych uczelni przygotowują propozycje, na podstawie których resort ma opracować ostateczny kształt reformy.
rozwiń zwiń