"Punkt krytyczny..." - filmowcy o ochronie klimatu
Zgodnie z wymogami UE do 2030 roku przynajmniej 50 proc. odpadów powinno być segregowanych. - W Polsce obywatele nie dbają o to, co wrzucają do śmietników, a nie robią tego, bo nikt ich skutecznie nie pilnuje. System egzekwowania przepisów jest nieskuteczny - przekonywał w Czwórce dr Marek Goleń. - Unijny wymóg jest możliwy do spełnienia nawet w ciągu dwóch lat, ale to wymaga ciężkiej pracy i odważnych decyzji wobec społeczeństwa - dodał. Zaś jak podkreślała Aneta Stawicka ważna jest edukacja. - Informacje dostępne są na stronach internetowych gmin, ale ludzie nie segregują śmieci prawidłowo. Worki na śmieci nie są chipowane, więc odpady są anonimowe, firmy w większości miast Polski nie weryfikują tego, jakie odpady odbierają od obywateli - mówiła ekspertka.
Polacy żyją ekologicznie? "Świadomość rośnie"
W myśl nowych przepisów szkło będzie trafiało do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego. Dzięki czterem pojemnikom, nie trzem jak do tej pory, więcej odpadów ma podlegać recyklingowi. Co jeszcze ma się zmienić? Jak państwo planuje nadzorować swoich obywateli, a jak motywować do segregowania odpadów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także m.in. ze Sławomirem Brzózkiem z Fundacji nasza Ziemia.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Michał Piwowarek
Gość: Aneta Stawicka (Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol), dr Marek Goleń (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, współautor i red. naukowy książki "Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce")
Data emisji: 16.05.2017
Godzina emisji: 15.08
kd