Czy w naszym kraju na wzór zachodnich trendów współdzielenie stanie się popularne? Zajmujący się tematem ekonomii współdzielenia Łukasz Zgiep przekonuje, że jesteśmy świadkami przemian społecznych, które prowadzą do zmiany myślenia o rzeczach, które posiadamy. - Pierwszy raz zwróciłem na to uwagę osiem lat temu wraz z pojawieniem się nowych modeli biznesowych. Choć w Polsce trend pojawił się z opóźnieniem jest coraz bardziej powszechny. Przykładem tego może być bike-, czy carsharing - mówił na antenie Czwórki.
Kolejnym przykładem filozofii współdzielenia jest tzw. "foodsharing", o którym opowiadała Helena Sokołowska. - Działania foodsharingowe prowadzą do tego, że jedzenie się nie marnuje. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, właścicielem restauracji, czy osobą prywatną możesz przynieść jedzenie, którego nie jesteś w stanie zjeść lub sprzedać do specjalnej placówki, która później rozdysponowuje takie zapasy między potrzebującymi - mówiła.
Anna Sieroń z Brainly dodała, że ekonomia współdzielenia nie opiera się wyłącznie na wymianie towarów. - W Brainly ekonomia współdzielenia opiera się na wymianie wiedzy. Technika, z której korzystamy nazywana jest peer-to-peer learning, czyli wzajemna nauka. Naukowo udowodniono, że dzielenie się wiedzą ułatwia jej przyswajanie - wyjaśniała.
Czy ekonomia współdzielenia to nasza przyszłość? Jak zmienia się polskie podejście do własności? Czy współdzielenie stanie się w przyszłości bardziej popularne niż posiadanie? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Goście: Helena Sokołowska (Foodsharing Warszawa), Anna Sieroń (Brainly), Łukasz Zgiep (doktorant SGGW zajmujący się ekonomią współdzielenia. Autor bloga "zgiep.com")
Data emisji: 26.02.2018
Godzina emisji: 15.07
ac/mz