Gdzie kończą się granice naszej tolerancji?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 17:38
Początkowe blokowanie Marszu Równości, odwołany Marsz Niepodległości, dyskusja na temat tego, czy w szkołach powinny odbywać się tzw. tęczowe piątki. Czy manifestowanie poglądów musi prowadzić do podziałów?
Audio
  • Czy w Polsce jest odpowiednia przestrzeń do wyrażania poglądów? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Dla Kampanii Przeciw Homofobii bardzo ważny był głos wielu młodych ludzi, którzy pokazali, że nie zgadzają się na ograniczanie ich wolności do ekspresji wyrażania własnych poglądów – mówiła w odniesieniu do akcji "Tęczowy piątek w szkołach” - mówiła Joanna Skonieczna. - Naszym celem nie było manifestowanie określonego stanowiska. Chcieliśmy pokazać, że szkoły w Polsce są bezpiecznym miejscem niezależnie od orientacji - wyjaśniała.

- Niedawne przykłady prób blokowania Marszu Równości i Niepodległości są dobrym przykładem na to, jak dobrze działają w Polsce sądy - zwracał uwagę Filip Pazderski z Instytutu ds. Publicznych. - Stoją na straży wolności konstytucyjnych, w obronie wolności wyrażania poglądów. Mamy system sądowy, który dobrze chroni obywateli - wskazywał. 

Adam Kuczyński - radca prawny i współpracownik Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" wyjaśniał w jaki sposób wolność do wyrażania poglądów jest chroniona przez prawo i w jakich przypadkach to prawo może zostać uchylone. - Wszystko zależy od interpretacji prawa. Dla egzekwujących prawo ważne powinno być zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i zwalczanie promowania wartości uznanych za powszechnie szkodliwe - tłumaczył. 

Gdzie są granice naszej tolerancji? Czy potrafimy zaakceptować inność? Jaka jest rola sądów w możliwości manifestowania poglądów obywateli? Czy władza publiczna może zakazać demonstacji? Czy w Polsce jest odpowiednia przestrzeń do wyrażania poglądów? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Joanna Skonieczna (Kampania Przeciw Homofobii), Filip Pazderski (Instytut ds. Publicznych), mec. Adam Kuczyński (radca prawny, współpracownik Stowarzyszenia "Nigdy Więcej")

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 15.15

ac

Czytaj także

Media społecznościowe. Ile prawdy o nas jest w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 19:26
"Moje życie jest takie zwyczajne" - można pomyśleć przeglądając zdjęcia publikowane przez innych w mediach społecznościowych. - Bardzo często widać, że takie "doskonałe profile" są naciągane. Problemem jest to, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę - tłumaczył Łukasz Głąbicki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepodległa w sieci. Aplikacje historyczne, które warto znać

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 17:50
Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Dominika Klimek postanowiła sprawdzić, gdzie w sieci możemy nauczyć się historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Druciarek, Matylda Kozakiewicz: prace domowe to obowiązek obojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:30
Sprzątanie to jedna z głównych przyczyn kłótni w związku. Statystycznie kobiety poświęcają na obowiązki domowe dwa razy więcej czasu niż mężczyźni. 
rozwiń zwiń