Jakub Wiech Tym eksperymentem chciałem ostrzec ludzi, tak, by zadziałał u nich mechanizm wstydu: ten, kto został przyłapany na udostępnianiu wymyślonych materiałów być może następnym razem się zastanowi, zanim puści w świat niesprawdzoną informację.
Potęgę internetowej manipulacji sprawdził ostatnio Kuba Wiech, student dziennikarstwa. Zamieścił on na popularnym serwisie internetowym dwa cytaty, które sam wymyślił i podpisał je nazwiskami Immanuela Kanta i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Oba zebrały w sumie prawie dziesięć tysięcy lajków, a na swoich profilach udostępniło je niemal półtora tysiąca osób.
- Cytaty dotyczyły naszej rzeczywistości politycznej. Byłem zszokowany tym, że nikt nawet nie zastanowił się, jak Witkacy mógł aż tak dokładnie przewidzieć przyszłość - mówił gość Czwórki i tłumaczył, jak niebagatelne konsekwencje mogą mieć takie działania. - Jeśli pompujemy w debatę publiczną dużo negatywnych, a przy tym zmyślonych treści, po jakimś czasie na tym tle tworzą się konflikty, a darzone dotychczas szacunkiem media i inne instytucje zaufania publicznego tracą go. Robi się mini chaos informacyjny w państwie - mówił Wiech. Podkreślał jednak, że wielu przeciętnych Kowalskich w sieci nie ma nawet możliwości rzetelnego weryfikowania informacji, które w niej znajdują.
Jak zatem odróżnić prawdę od kłamstwa i na co zwracać uwagę w internetowych komunikatach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Jakubem Wiechem. Zaś w sondzie przygotowanej przez Justynę Tylczyńską słuchacze Czwórki zdradzali, czy i oni nie weryfikują treści, znalezionych w sieci, a jeśli to robią - które sposoby uważają za najskuteczniejsze.
Jakub Wiech Tzw. fejki, czyli treści nieprawdziwe w sieci to bardzo ważne narzędzie manipulacji społecznej, użyte w odpowiednich momentach i skierowane do odpowiedniego audytorium mogą służyć wprowadzeniu poważnych przemian
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Jakub Wiech (student dziennikarstwa, portal Defence24.pl)
Data emisji: 9.01.2016
Godzina emisji: 16.05
kd/mc