Jak zapanować nad epidemią samotności?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 13:30
W którym momencie mówimy o introwertyzmie, a kiedy samotność - nawet ta z wyboru - staje się problemem? O tym w audycji Piotra Firana. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Valery Sidelnykov

Hikikomori - tak w Japonii nazywa się zjawisko wycofywania się z życia, utraty potrzeby nawiązywania kontaktów społecznych, utrzymywania bliższych relacji, a nawet - wychodzenia z domu. W Japonii według badań żyje już milion hikikomori, a termin ten określa się już mianem choroby społecznej. O czym mówi nam ta statystyka? Czy powinniśmy ingerować w potrzebę samotności? Jak żyje się samotnym? O tym w pierwszej godzinie "Czatu Czwórki". 

Zaś po godz. 16.05 na antenie Czwórki pojawi się Łukasz Kozak, dyrektor biblioteki cyfrowej Polona, mediewista i autor dwóch fanpage'y, które łącznie mają ok. 225 tys. obserwujących. Łukasz pasjonuje się dawnymi rycinami dziwacznych zwierząt, które publikuje na fb. Spotkać go na co dzień można w Bibliotece Narodowej. Uwielbia średniowieczne dziwności. W tym roku na koncert "muzyki dawnej" wybrał z Sonią Wronkowską psalmy z najsmakowitszymi frazami Kochanowskiego.

***

Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy w środę (10.04.) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anatomia śmiechu. Dlaczego się śmiejemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 14:32
- Śmiech ma w naszym życiu bardzo wiele ważnych funkcji. Pozwala przełamywać lody i nas odpręża. Powoduje, że jesteśmy dla siebie bardziej życzliwi - tłumaczy dr Magdalena Babiszewska, antropolog.
rozwiń zwiń