Małgorzata Sobczyk Martwiące jest to, że produkty skierowane do dzieci zawierają najwięcej "dosładzaczy" i "podkręcaczy" smaku, żeby młody konsument się od nich uzależnił
- Na przestrzeni ostatnich 50 lat bardzo zmienił się skład produktów, które kupujemy, jemy i którymi karmimy dzieci - mówi w "Czacie Czwórki" Małgorzata Sobczyk z Fundacji Szczęśliwi bez cukru. - To prawda skład się zmienił, ale także inna niż kilkanaście lat temu jest dostępność pewnych produktów. Teraz słodycze są wszędzie - przekonuje druga rozmówczyni Piotra Firana dietetyczka Katarzyna Zadka.
Jednym ze sposobów walki z epidemią otyłości są regulacje prawne, które mogłyby skłonić producentów żywności do obniżania poziomu cukru w wyrobach spożywczych. Ważna jest także edukacja i budzenie świadomości nie tylko wśród najmłodszych, ale także ich rodziców. - Gdy wybieramy w sklepie produkty, sprawdzajmy ich skład i na którym miejscu znajduje się cukier - zaznacza Katarzyna Zadka. - Zacznijmy od siebie, bo nasze dzieci muszą widzieć, że zdrowo jemy - podkreśla Małgorzata Sobczyk.
Katarzyna Zadka W diecie liczy się proporcja, a powinny w niej przeważać tłuszcze nienasycone
Czy cukier może uzależniać? Jakich produktów w naszej codziennej diecie powinniśmy unikać? Oraz czym różni się olej palmowy od kokosowego? Więcej o tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Małgorzata Sobczyk (Fundacja Szczęśliwi bez cukru), Katarzyna Zadka (dietetyczka)
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 15.07
jsz/ac