Badania, przeprowadzone przez Malwinę Puchalską-Kamińską i jej koleżanki, pokazują, że młodzi szybko narzekają na brak samorozwoju w firmie czy nie dostrzegają sensu swej pracy.
Z naszych badań wynika, że są dwa czynniki, które budują sens naszej pracy. Czynnik sprawczy oznacza, że mamy poczucie wykorzystywania swoich mocnych stron, rozwoju siebie. Czynnik wspólnotowy jest związany z innymi - mamy poczucie, że dzięki naszej pracy robimy coś dla innych Malwina Puchalska-Kamińska
- Ja staram się wykonywać moja pracę tak, żeby wykorzystywać swoje pasje, mocne strony i jak prowadzę zajęcia zastanawiam się, co mogę zrobić by moja pracę spersonalizować, czyli przekazać wiedzę, umiejętności, ale zrobić to po swojemu - zdradza gość Kuby Jamrozka. - Psycholog wybiera zagadnienia, które z jakiegoś powodu, do niego przemawiają, dla mnie sens pracy zawsze był ważny. Różne rzeczy w życiu robiłam, a teraz pracuję na uczelni, robię badania, głoszę idee job craftingu, metody która buduje sens pracy - dodaje.
Okazuje się, że istnieją prace całkowicie bez sensu, a doczekały się one swego własnego określenia. Jak ono brzmi? Jakie prace zaliczane są do tej grupy? Czym różni się brak poczucia sensu pracy od wypalenia zawodowego? Jak do czerpania satysfakcji z pracy mają się zarobki Czy bez pieniędzy można mieć poczucie sensu? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Malwina Puchalska-Kamińska (psycholog z Uniwersytetu SWPS, założycielka Job Crafting Polska)
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 20.08
pj/kd