Tradycyjnie uczestnicy spotkali się na placu Zamkowym. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 12.00 zainaugurował pochód orszaku modlitwą Anioł Pański, następnie odczytano fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.
Wszystko to poprzedził wymarsz Orszaku Rodziny prowadzonego przez Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i w eskorcie Rzymian.
Orszaki Trzech Króli 2020. Kolorowe korowody w setkach polskich miast
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Cuda, cuda ogłaszają". Urszula Sobiech o tegorocznych Orszakach Trzech Króli
Barwny pochód przeszedł Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona została stajenka. Prowadzili go trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. W drodze do stajenki królowie minęli sceny: dwór Heroda, walkę dobra ze złem, bramę anielską. Na scenie głównej odbyło się powitanie Świętej Rodziny i pokłon Trzech króli. Głos zabrał też prezydent RP Andrzej Duda.
Wydarzenie zorganizowała Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa ulicznych jasełek powstała w 2009 r. w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik".
Rodzinne atrakcje
Imprezie towarzyszyły liczne koncerty, jarmark orszakowy, żywa szopka ze zwierzętami i zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość obchodzona jest także jako dzień misyjny. 6 stycznia od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w Orszakach Trzech Króli
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kolędowanie z radiową Jedynką podczas Orszaku Trzech Króli
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.
jp