Detoks od internetu - czy jest możliwy?
Z badań przeprowadzonych przez serwis "Twoje dziecko w sieci" wynika, że aż 59% dzieci jest narażonych na cyberprzemoc, 80% ogląda treści, a 60% używa aplikacji nieprzezanczonych dla ich grupy wiekowej. To niepokojące dane, ale jak stwierdza Maciej Frasunkiewicz psycholog z SWPS obserwując to, co dzieje się w polskich domach - bardzo prawdopodobne. - Dane odwzorowują rzeczywistość. Internet stał się dla rodziców nową formą zabawki, która ma ich dzieciom wypełnić czas - wyjaśniał.
Internet to nie zabawka. To kombajn multimedialny dający dostęp do różnych treści Maciej Frasunkiewicz
Kto ponosi odpowiedzialność, za taki wynik badań? Zdaniem Łukasz Głębickiego, prezesa Whishymedia wina leży po obu stronach. - Nie istnieje "kultura internetu", a z drugiej strony nikt nie przekazuje dzieciom czym ta kultura jest. Większość rodziców udostępnia dzieciom dostęp do internetu, żeby mieć trochę spokoju. Nie kontrolują tego, jakie treści przeglądają. Podobnie jest z nauczycielami, którzy często technologicznie nie są bardziej rozwinięci niż uczniowie - opowiadał gość Czwórki.
Blokada dostępu do treści w sieci nie ma sensu. O zagrożeniach trzeba rozmawiać. Zainteresować się tym, do jakich treści docierają nasze dzieci Maciej Frasunkiewicz
Od czego zacząć "sprzątanie internetu"? Jak sprawić, żeby sieć była bardziej przyjazna? Czy media są zagrożeniem dla młodzieży? Gdzie leżą źródła przemocy i jak ją rozpoznać? Jak się przed nią bronić? O tym w nagraniu audycji.
O odpowiedzialności za publikowane w sieci treści mówili youtuberzy: Maciej Dąbrowski znany jako "Człowiek Warga" oraz Mikołaj "Jaok" Janusz z kanału Pyta.pl.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Robert Malinowski
Gość: Maciej Frasunkiewicz (psycholog z Uniwersytetu SWPS), Łukasz Głębicki (prezes Whishymedia)
Data emisji: 6.06.2018
Godzina emisji: 15.10
ac/pj