Tortologia - współczesna nauka o artefaktach, jakimi są torty
Kakaowce można znaleźć bliżej, bo w Etiopii, jednak jak mówią goście audycji, ziarno kakaowe pochodzi z Ameryki Południowej i właśnie tam najlepiej pojechać i poszukać jego najlepszych odmian. Kolumbia raczej nie kojarzy się dobrze. Wszyscy znamy historię Pablo Escobara i karteli narkotykowych, które mają wpływ na reputację tego kraju.
10:32 Czwórka/ Czat Czwórki - Kakao 23.02.2021.mp3 Tomasz Sienkiewicz i Krzysztof Stypułkowski opowiadają o swojej wyprawie po ziarna kakao do Kolumbii (Czat Czwórki/Czwórka)
- Do wyprawy nie przygotowywaliśmy się jakoś mocno teoretycznie - opowiadają goście audycji. - Dopiero lecąc tam, zaczęliśmy czytać, że faktycznie jest to kraj niebezpieczny, szczególnie obrzeża Kolumbii. Prowincje położone w dość głębokiej dżungli są opanowane cały czas przez mafię narkotykową i jeszcze siedem lat temu panowała tam tak naprawdę wojna domowa.
Jak przyznają, na miejscu było trochę stresu. - Było dziwnie, gdy już niedaleko celu, stanęliśmy w środku dżungli i dalszą część drogi musieliśmy pokonywać na piechotę w totalnej ciemności. Telefony komórkowe służyły nam za latarki - mówią. - Przeprawialiśmy się przez jakiś strumyk, idąc nie wiadomo dokąd. Natomiast warto było poznać tych ludzi, dowiedzieć się i zobaczyć, jak wygląda uprawa kakao.
Kolumbia - tam drzwi do domów otwiera portier
Posłuchaj także:
Na miejscu spotkali się bezpośrednio z plantatorem kakaowca i odwiedzili zakłady, które się nazywa kooperatywa. - Oni tam skupują od rolników ziarno i mają olbrzymią wiedzę na temat uprawy kakaowca. Ich celem jest również edukacja plantatorów. Wiele się tam nauczyliśmy. Między innymi tego, że kakaowiec musi rosnąć w cieniu innych drzew, a ich obecność dobrze wpływa na uprawę tych dobrych gatunków - mówią. - Powinny rosnąć w dość naturalnych warunkach. Drzewka kakaowca często rosną na bardzo stromych zboczach i trzeba się nachodzić, żeby to pozbierać.
Źr. Youtube/ Chocolat - party preparations
Posłuchaj także:
Najbardziej popularne na świecie forastero, pochodzi z Afryki i stanowi 80% upraw światowych, jednak nie jest to odmiana szczególnie ceniona przez smakoszy. Te najbardziej uznane gatunki jak criollo czy trinitario muszą mieć odpowiednie warunki i rosną między innymi w Kolumbii. Ich jakość ma bezpośredni wpływ na smak wyrobów czekoladowych.
- Cieszymy się, że są tacy farmerzy jak Miguel, którzy dbają o jakość, którzy szukają i cały czas utrzymują przy życiu te czasem mało wydajne, ale jakże wyjątkowe gatunki - opowiadają. - Trinitario jest cenioną odmianą, bo łączy dwie dobre cechy, zarówno criollo jak i forastero. Stosunkowo łatwo się je uprawia, a jednocześnie ma duży wachlarz smaku i aromatu. Odmian kakao jest wiele, niektóre z ziaren idą w stronę delikatnej korzenności i przypraw, a inne z kolei w stronę cytrusów i kwaśnych aromatów.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Tomasz Sienkiewicz, Krzysztof Stypułkowski (Manufaktura Czekolady)
Data emisji: 23.02.2021
Godzina emisji: 16.13
aw