Wsparcie potrzebne jak nigdy. Polskie uczelnie pomagają Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:50
Na wielu uczelniach w Polsce działają już poradnie psychologiczne. Część z nich powstała w związku z pandemią, kiedy to studenci potrzebowali wsparcia. Teraz będą pomagać studentom z Ukrainy, którzy dzisiaj martwią się o swoje rodziny albo właśnie przyjechali do Polski. 
Jakie wsparcie psychologiczne oferują studentom z Ukrainy polskie uczelnie (Czat CzwórkiCzwórka)
Jakie wsparcie psychologiczne oferują studentom z Ukrainy polskie uczelnie (Czat Czwórki/Czwórka)Foto: Shutterstock.com

Uniwersytet Warszawski szuka psychologów

W ramach tej pomocy Uniwersytet Warszawski wychodzi poza ramy uczelni i poszukuje większej liczby specjalistów. - Nasze Centrum Wsparcia Psychologicznego jest komórką uniwersytecką, która ma ograniczone możliwości, dlatego próbujemy sprowadzić ekspertów spoza uczelni - wyjaśnia przewodniczący Samorządu Studentów, Kamil Bonas. - Wiemy, jak bardzo ważne jest wsparcie w tej sytuacji, bo mówią nam o tym koleżanki i koledzy z Ukrainy, którzy studiują na UW.

W Lublinie pomoc psychologiczna i lokalowa

Na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie działa Koło Naukowe Psychologów UMCS, które też deklaruje pomoc. - W związku z trwającą wojną na Ukrainie nie możemy pozostać obojętni na losy naszych koleżanek i kolegów - mówi studentka i prezes koła Klaudia Paszkowska. - Udało się nam zorganizować bezpłatną pomoc psychologiczną, w którą zaangażowali się nasi absolwenci. Dodatkowo prowadzimy warsztaty "Jak ujarzmić stres", a na fanpage’u na Facebooku podajemy kontakty do psychologów oraz szczegółowe informacje dotyczących kolejnych akcji pomocowych. W Lublinie studiuje około 3,5 tys. studentów i doktorantów pochodzących z Ukrainy.  Część z nich uczy się na KUL-u. - Mamy ponad 600 studentów z tego kraju - mówi rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego prof. Michał Wyrostkiewicz. – Kolegium rektorskie w swoim apelu przekazało wyrazy solidarności z narodem ukraińskim, ze studentami, z pracownikami pochodzącymi z tego kraju, ale nie chcemy poprzestawać na deklaracjach słownych. Chcemy też, by coś wyraźnego się zadziało. O pomocy psychologicznej rozmawiamy od początku, bo uczelnia jest ośrodkiem, który może taką pomoc świadczyć. Myślimy też o pomocy materialnej i lokalowej. Wszystko, co będziemy mogli zrobić, zrobimy - deklaruje rozmówca Weroniki Puszkar.

Posłuchaj
03:50 CZWÓRKA Czat Czworki - pomoc 28.02.2022.mp3 Na wielu uczelniach w Polsce działają poradnie psychologiczne i deklarują pomoc studentom z Ukrainy (Czat Czwórki/Czwórka)

#StandWithUkraine na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński organizuje akcję #StandWithUkraine, w ramach której studentom oferowane jest wsparcie psychologiczne i prawne. - Udostępniamy i koordynujemy miejsca dla uchodźców, bo Kraków to jeden z pierwszych przystanków na drodze osób, które wyjechały z Ukrainy. Mamy w akademikach 300 wolnych miejsc, do których możemy ich przyjąć. W tej chwili 100 już jest zajętych - opowiada Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Jeśli chodzi o wsparcie prawne, to uruchomiona została Studencka Poradnia Prawna UJ, która świadczy usługi dla wszystkich ukraińskich studentek i studentów, którzy uczą się w Krakowie oraz dla Ukraińców, którzy w Krakowie mieszkają. Wiemy też niestety, i to kolejna rzecz, o którą musimy zadbać, że część naszych kolegów nie wróci do Krakowa na studia, bo została na Ukrainie, żeby bronić swojej ojczyzny.

Posłuchaj
04:37 CZWÓRKA Pierwsze slysze - uj 28.02.2022.mp3 O akcji #StandWithUkraine opowiada Adrian Ochalik - rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Lęk postizolacyjny. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:30
Praca zdalna pozwalała nam zaoszczędzić czas, a zamknięta w czterech ścianach codzienność stała się prosta i schematyczna. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej prowadzącej do końca pandemii, a zatem czas przygotować się do powrotu do normalności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikać fake newsów, nie wpadać w panikę. Jak dziś radzą sobie młodzi Ukraińcy?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:00
- Rozmawiałem z rodzicami, powiedzieli mi, że wyjechali z miasta. Ci, którzy zostali, schronili się w metrze i tam czekają na to, co będzie dalej - opowiada Vlad Bohaczenko, mieszkaniec Charkowa, który studiuje w Warszawie. - Sytuacja ciągle się zmienia, ale i ja, i moi rodzice wierzymy, że wszystko będzie dobrze.  
rozwiń zwiń