Uczelnia bez barier. Czy polskie uczelnie są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 08:13
Polskie uczelnie z dużą uważnością spoglądają w stronę osób z niepełnosprawnościami. Dzięki programowi "Dostępność Plus" szkoły wyższe spełniają wysokie standardy dostępności. Co jeszcze jest do zrobienia?
Czy polskie uczelnie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Czy polskie uczelnie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?Foto: Shutterstock

202 umowy z uczelniami m.in. na dostosowanie systemów rekrutacji na studia, bibliotek akademickich, wyraźne oznaczenia pomieszczeń, poprawę nagłośnienia sal wykładowych, wsparcie asystentów osób z niepełnosprawnościami i elastyczne formy kształcenia studentów - to efekty programu "Dostępność Plus" w szkolnictwie wyższym. Projekty w ramach trzech edycji konkursu "Uczelnia dostępna" służą osobom ze specjalnymi potrzebami w środowisku akademickim. Wśród celów na przyszłość wymienia się właściwe oznaczenie budynków, oświetlenie, nagłośnienie z wykorzystaniem pętli indukcyjnej oraz o strefy wypoczynku na uczelniach.

W "Czacie Czwórki" porozmawiamy z naszym gościem Anna Rutz ekspertką ds. wyrównywania szans z Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zapytamy z jakimi problemami spotykają się studenci z niepełnosprawnościami, czy kampusy dysponują toaletami i miejscami dla niepełnosprawnych. Sprawdzimy też jak wygląda ta sytuacja w Europie?

Zajmiemy się też tematem prywatności w pracy. Z badania Colliers wynika, że chętniej przychodzimy do pracy, jeżeli możemy w niej znaleźć na siebie prywatną przestrzeń: biuro, które umożliwia efektywną pracę i zapewnia poczucie prywatności, ciszę  i spokój, jest dziś odwiedzane przez pracowników częściej - średnio trzy razy  w tygodniu. Przestrzeń ma być różnorodna, dla każdego pracownika odpowiednia, ale jak to zrobić? Sprawdzi to dla nas Anna Depczyńska.

Ruszymy też na mundial. Już 20 listopada na stadionie Al Bayt w Al-Chaurze w Katarze rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. Ten mundial określany jest "Mundiale wyzysku" - historia jego organizacji to historie setek tysięcy pracowników, którzy stracili wiele - pieniądze, wolność, a nawet życie. "Mundial wyzysku" (#PayUpFIFA) w taki sposób Amnesty International zachęca, żeby podpisać się pod petycją wzywającą do wypłaty rekompensat pracownikom-migrantom lub ich rodzinom. Czy FIFA powinna wypłacić odszkodowania? A kibice bojkotować Mundial? O tym porozmawiamy z Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International w Polsce.

Zapraszamy również na Popołudniowy Przegląd Sportowy

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (15.11) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

pj

Czytaj także

Studenci z niepełnosprawnościami - na jaką pomoc mogą liczyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 17:45
Zrzeszanie Studentów Niepełnosprawnych Ad Astra Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zostało wybrane Studenckim Kołem Naukowym Roku. Wyniki ogłoszono podczas gali Nagród Środowiska Studenckiego "Pro Juvenes". Sprawdzamy na jakie wsparcie uczelni, mogą liczyć studenci z niepełnosprawnościami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń