Nie ma "gilberta", jest "onuca"
Ku zaskoczeniu w finałowej dwudziestce zabrakło "gilberta", który odnosi się do geniusza. Jest za to funkcjonujące już od dawna słowo "cringe". - Mamy skrót "UwU", który nie oznacza Uniwersytetu Warszawskiego, tylko jest odtworzeniem minki, że coś jest urocze. To emotikon zapisany w formie literowej - opowiada gość Czwórki. - Te słowa pokazują nam pewien obraz rzeczywistości i są przy okazji ładnymi zabawami słowotwórczymi oraz semantycznymi. "Onuca", która też jest na liście, oznacza sprzymierzeńca Rosji i jednocześnie kogoś niemądrego.
Socjolekt - język pokoleniowy
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest już od siedmiu lat. Ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem "Słowa klucze", w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych". - Paradoks tej sytuacji polega na tym, że kiedy słowo wchodzi na listę, to młodzi ludzie już go nie używają, bo uważają, że to "cringe", czyli wstyd. Być może wynika to stąd, że zgłaszaniem słów do plebiscytu zajmują się ludzie, którzy z perspektywy młodych są już dinozaurami - śmieje się "Baba od polskiego". - Najważniejszą rzeczą, którą daje nam Młodzieżowe Słowo Roku, jest to, że w ogóle podejmujemy rozmowy dotyczące języka i tego, jak się on zmienia. I że każde pokolenie ma swój socjolekt, czyli kanał komunikacji.
10:25 CZWÓRKA Czat Czworki - slowo roku 16.11.2022.mp3 Młodzieżowe Słowo Roku - co daje ten plebiscyt i co dzieje się ze "zwycięzcami" (Czat Czwórki/Czwórka)
Jest "essa" więc "nie pytaj"
Młodzi użytkownicy języka polskiego porozumiewają się "skrótowcami", co ma związek z tym, że jako społeczeństwo już od dawna funkcjonujemy w komunikacji pisanej - SMS-y, komunikatory, portale społecznościowe. - Na początku emocje wyrażaliśmy emotikonami, teraz chcemy je opisywać, ale w skrócie - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Tak jest w przypadku mojej faworytki, czyli "essy" stosowanej jako okrzyk radości czy triumfu. Kiedyś mnie ona irytowała, a teraz widzę, że to fajny i pozytywny zwrot. Na tegorocznej liście znajdują się także zwroty, które funkcjonowały wcześniej, ale dziś mają inne znaczenie. - "Twój stary", "twoja stara" to nie są już obraźliwe określenia natomiast "kto pytał?" wyraża brak zainteresowania treścią danego komunikatu - dodaje ekspertka. Młodzieżowe Słowo Roku 2022 poznamy 30 listopada.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Gość: Aneta Korycińska (polonistka, "Baba od polskiego")
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 16.15
kul/kor