Przemoc w szkole. Skąd się bierze i jak na nią reagować?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 18:50
Z badań wynika, że 90 proc. polskich uczniów chce mieć klasę bez prześladowania, jednocześnie ponad połowę z nich w szkołach podstawowych dotykają upokarzania. - U podłoża takich zachowań leżą różne mechanizmy. Często są to frustracja, buzujące hormony i wpływ grupy - mówi psycholog Katarzyna Kucewicz. 
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia coraz częściej obecne są w polskich szkołach.Jak przeciwdziałać takim zjawiskom?
Poniżanie, wyzywanie, a nawet pobicia coraz częściej obecne są w polskich szkołach. Jak przeciwdziałać takim zjawiskom?Foto: Shutterstock.com

Dzieci same się nie obronią

Dzieci potrafią być bezwzględne dla swoich rówieśników. W sieci krąży nagranie, na którym grupa nastolatków bije chłopaka, każe całować buty i przypala papierosami jego dłonie. W związku z tą sprawą zatrzymano już sześć osób w wieku 14-16 lat. To nie są jedyne informacje o agresji w szkole i poza nią: pod koniec lutego w Zamościu śmiertelnie pobity został szesnastoletni Eryk, a kilka dni temu w Katowicach grupa młodych pobiła dwóch siedemnastolatków. I choć przemoc w szkole nie jest zjawiskiem nowym, to nadal spotyka się z bezradnością - zarówno ze strony innych uczniów, kadry nauczycielskiej, jak i rodziców. 

Oprawcy sami bywają ofiarami

- Nierzadko szykanują te dzieci, które mają w sobie bardzo wysoki poziom napięcia, które w domu same są ofiarami przemocy ze strony rodziców lub starszego rodzeństwa - wyjaśnia gość Czwórki. - Takie osoby gromadzą wokół siebie inne dzieci, które wchodzą w ten schemat. Minigang szybko znajduje sobie ofiarę, najczęściej słabszą i bardziej wrażliwą, i nakręca się spirala przemocy. Na którą - według badań - uczniowe reagują tylko w 17 proc. przypadków. - Młodzież wie, co powinna powiedzieć i gdzie taki problem zgłosić, ale najczęściej przyjmuje strategię "byle mnie to nie spotkało". Obserwatorzy milczą, żeby nie być następnymi w kolejce - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - Młodzież ma ograniczone zaufanie do dorosłych, któremu nierzadko towarzyszy poczucie, że nie zostanie się wysłuchanym i zrozumianym. Dodatkowo ofiary bullyingu (przemocy) mają zaniżone poczucie wartości i mogą żyć w przekonaniu, że nikt im pomocy nie udzieli, nawet jeśli o nią poproszą.

Posłuchaj
27:54 CZWÓRKA Czat Czworki - przemoc 13.03.2023.mp3 Przemoc w szkole - jak reagować, dokąd zwrócić się o pomoc? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz także:

RESQL - koniec przemocy?

Czy rozwiązaniem tego problemu może być aplikacja, która pozwoli anonimowo zgłaszać przypadki przemocy? Jej współtwórca Piotr Ciszek tłumaczy, że RESQL jest pomocą systemową, której jak dotąd w polskiej szkole nie było. - Program stworzyli psycholodzy z Uniwersytetu SWPS w oparciu o badania przeprowadzone przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców. Wszystko po to, by pomóc ofiarom bullyingu. Żeby przekonać tych młodych ludzi, że nie są w tym sami i że ich reakcja ma siłę sprawczą - tłumaczy gość Czwórki. - Zachowania przemocowe, nawet jeśli występuję regularnie, nie są normą i to należy wyraźnie podkreślić. I dlatego muszą spotykać się z wyraźnym sprzeciwem i natychmiastową reakcją. A RESQL jest jednym z narzędzi, które mają to ułatwić.

RESQL Film | resql

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeutka), Piotr Ciszek (współtwórca RESQL, aplikacji pozwalającej anonimowo zgłaszać bullying w szkole)

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Media społecznościowe. Jak nauczyć dzieci korzystania z nich?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 21:00
Zdjęcie to jedna sekunda z naszego życia. Ta najlepsza i najbardziej kolorowa. Warto o tym pamiętać, korzystając z serwisów społecznościowych i porównując zamieszczane tam treści z naszym życiem. Warto też uczyć tego najmłodszych użytkowników Facebooka i Instagrama.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z problemami. Jak pomóc im na czas?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:03
Ostatnie dane dotyczące samobójstw i prób samobójczych młodych ludzi w Polsce są zatrważające. Jak reagować na problemy młodzieży, nie bagatelizować ich, zrozumieć - i zdążyć z pomocą? 
rozwiń zwiń