Jak przewieźć choinkę samochodem i nie dostać mandatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 20:37
- Przepisy wymagają, by świąteczne drzewko było zabezpieczone przed przemieszczaniem się. Nie może ono też ograniczać widoczności kierowcy, więc powinniśmy unikać "sadzania" choinki na miejscu pasażera - podkreślał ekspert motoryzacyjny Mariusz Michalak.
Transport choinki
Transport choinkiFoto: Shutterstock.com/PH888

Za nieprawidłowy transport choinki możemy dostać do 500 złotych mandatu. Jeśli niewłaściwie ją zamocujemy, może ona także stwarzać zagrożenie dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego. Jak podkreślał Mariusz Michalak z Motofakty.pl, do transportu drzewka dobrze jest wykorzystać auto przystosowane do przewożenia przedmiotów o większych gabarytach. 

- Choinka nie może ograniczać widoczności kierującemu - podkreślał ekspert. - Ważne, by gałązki nie zasłaniały drogi - podkreślał. - Idealnie będzie, jeśli choinka zmieści się w luku bagażowym, na przykład po rozłożeniu tylnego siedzenia. Powinniśmy jednak unikać sytuacji, w której podczas transportu będziemy mieli otwartą klapę bagażnika. 

Choinkę możemy też umieścić na dachu naszego auta, ale przy zachowaniu pewnych zasad. - Ładunek może sięgać maksymalnie pół metra od przedniej płaszczyzny pojazdu i do czterech metrów wysokości - wyliczał gość Czwórki. - Jeśli drzewko będzie wystawać więcej, należy je oznaczyć czerwoną chorągiewką. Ważny jest też kierunek umieszczenia choinki: należy ją umieścić tak, by drzewo było mniej podatne na działanie m.in. wiatru. Zróbmy to porządnymi pasami transportowymi, które nie zerwą się przy większych prędkościach - podkreślał ekspert. - Za nieprawidłowe przewożenie ładunku przepisy nie nakładają punktów karnych, ale nie sugerujmy się wysokością mandatu, tylko pamiętajmy, by nie stwarzać niebezpieczeństwa w ruchu drogowym - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
07:26 czwórka choinki_PR4_AAC 2022_12_22-18-14-56.mp3 Jak przewozić choinkę zgodnie z przepisami? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka) 

Czytaj także:

Na samochodach niektórzy kierowcy montują także elementy ozdobne, na przykład czerwony nos renifera Rudolfa czy rogi, świąteczne gwiazdki lub puchate pokrowce. - Takimi rzeczami można po prostu uszkodzić lakier naszego pojazdu - przestrzegała w rozmowie z Czwórką Katarzyna Frendl z portalu "Motocaina".

Nie zawsze jest to też zgodne z przepisami. Podczas kontroli drogowej policja może wskazać, że dodatkowe elementy za bardzo wystają poza obrys auta, bądź zbyt jasno świecą. - Kierowcy decydują się na montaż takich rzeczy głównie na imprezy okolicznościowe, ale potem te elementy powinny być jak najszybciej zdemontowane - podkreślał Mariusz Michalak. - Warto wcześniej upewnić się, że nasze ozdoby nie są zakazane w ustawie i czy posiadają odpowiednie homologacje i nie oślepiają innych kierowców - podkreślał ekspert. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzący: Jan Olejniczak 

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.12.2022

Godzina emisji: 18.14

kd/kor

Czytaj także

To będą pierwsze takie święta Bożego Narodzenia. Jak spędzą je studenci z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 21:03
Przed nami wyjątkowe Boże Narodzenie, pierwsze od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wielu studentów zza wschodniej granicy spędzi je w Polsce. Sprawdzamy, jakie są ukraińskie tradycje świąteczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinny gaming - relaks w święta

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 13:43
Święta to nie tylko wspólna wieczerza, ale także relaks i odpoczynek w rodzinnym gronie. Do ulubionych form spędzania wolnego czasu w święta dołączył gaming.
rozwiń zwiń