- Sytuacja, w której się znaleźliśmy, to pierwszy okres od wielu lat, gdy jesteśmy świadkami tak wielu trudnych wydarzeń - mówiła dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. - To dla młodego pokolenia coś zupełnie nowego, zaskakującego, powodującego stan ciągłej niepewności. Młodzież właściwie z dnia na dzień musiała zmienić swoje życie: zacząć naukę zdalnie, odciąć się od znajomych i przyjaciół, mierzyć się z utratą zdrowia swojego bądź osób bliskich - wyliczała gość Czwórki. - Na początku pandemii ludzie tracili pracę, zaczynały się problemy finansowe. Z tymi skutkami zmagamy się do dziś.
Według WHO na całym świecie żyje ponad 265 mln osób z depresją, w Polsce liczbę chorych szacuje się na 1,5 mln. Jednak, jak tłumaczyła dr Iwona Nowakowska, skutki aktualnych wydarzeń będziemy odczuwać jeszcze przez długie lata. - Zarówno młodsi, jak i starsi mają ograniczone szanse na to, by snuć plany na przyszłość i spełniać marzenia. Niepewność ekonomiczna sprawia, że musimy liczyć na pomoc bliskich, albo przyjaciół, a to trudny aspekt, prowadzący do spirali kryzysu w życiu - podkreślała ekspert.
Kolejnym problemem, zwłaszcza osób starszych, ale także i młodych, jest samotność. - I ten problem narasta - mówiła psycholog. - Komunikacja przez internet miała usprawnić nasze możliwości porozumiewania się z innymi, i tak się stało, ale jednocześnie jest ona bardziej powierzchowna i nie zaspokaja w pełni potrzeb związanych z relacjami. Trudniej jest się zrozumieć, jeśli nie przebywamy bezpośrednio z bliskimi, rozluźniają się więzi społeczne.
23:11 czwórka_PR4_AAC 2023_03_26-13-11-31.mp3 O problemach ze zdrowiem psychicznym, z którymi będziemy musieli się mierzyć w przyszłości mówi dr Iwona Nowakowska (Świat 3.0/Czwórka)
Czytaj także:
Jak prognozowała dr Iwona Nowakowska, coraz więcej osób ucieka w świat wirtualny: przebywając wśród innych osób zakłada słuchawki i izoluje się w social mediach, albo muzyce. - Miejmy nadzieję, że z czasem zrozumiemy, że lepiej jest budować mniejszą sieć znajomych, ale opartą na prawdziwych relacjach - zaznaczała. - Warto pielęgnować dobre dla nas więzi.
Coraz częściej zapadamy też na tzw. "wirus marzycielstwa". - Ucieczka w marzenia i śnienie na jawie mogą być przyjemne i zaspokajać nasze potrzeby, jeśli jesteśmy samotni, albo mało mało pieniędzy. To zjawisko dopiero się zauważa, więc nie ma go jeszcze w klasyfikacjach - tłumaczyła dr Iwona Nowakowska. - Pokrewnym problemem jest nałogowe oglądanie seriali. To także zagłębianie się w świat, który nie istnieje z wymyślonymi bohaterami. W ostatnich latach pojawia się także zjawisko uzależnienia od zakupów, lęk przed brakiem dostępu do internetu, czyli FOMO, a także hazard. To także syndromy ucieczki od prawdziwego życia.
Posłuchaj także:
Dzięki technologii i postępowi w nauce w przyszłości być może będziemy w stanie lepiej klasyfikować zaburzenia osobowości i depresję, a potem dopasowywać pomoc. - Depresja, trudności w poczuciu własnego "ja" i tworzeniu trwałych relacji z innymi ludźmi nie wynikają tylko ze środowiska, ale także interakcji genów - tłumaczyła ekspert. - Szczególnie ważne w dbaniu o zdrowie psychiczne jest otaczanie się takimi ludźmi, którzy będą nas wspierać w rozwoju. To działa na zasadzie wymiany, sami także oferujmy wsparcie innym. Ważne jest też znalezienie równowagi między pracą a zainteresowaniami, cenna jest także aktywność fizyczna i sprawianie sobie przyjemności.
Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:
116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00
800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00
514 202 619
Całodobowy interwencyjny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.
***
Tytuł audycji: Świat 3.0
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: dr Iwona Nowakowska (psycholog, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej)
Data emisji: 26.02.2023
Godzina emisji: 13.15
kd