Jak przekonywała w rozmowie z Czwórką por. Beata Kozakiewicz-Roguska z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, aplikacja "Żołnierz RP" nie odbiega od współczesnych najwyższych standardów wykonywania aplikacji mobilnych. - Zawiera wyłącznie informacje jawne, zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie użytkowników. Apka nie zapamiętuje więc wprowadzonych danych, by nie było zagrożenia pozyskania ich przez niepowołane do tego źródła - tłumaczyła. - Osobno stworzona została baza zwierająca anonimowe dane, nasi administratorzy lokalni wydają loginy i pierwsze hasła do logowania dla żołnierzy.
Aplikacja ma m.in. zapobiegać szerzeniu fake newsów, czyli nieprawdziwych informacji, a pierwsze pomysły, by ją stworzyć pojawiły się już kilka lat temu. - Istniał wówczas zamknięty wojskowy system, do którego jednak nie każdy szeregowy żołnierz miał dostęp. Dlatego stworzono aplikację. Weszła ona w życie pod koniec ubiegłego roku, ale rozwija się przez cały czas, bo zachowane muszą być wszelkie zasady bezpieczeństwa - mówiła por. Beata Kozakiewicz-Roguska.
To narzędzie, które może być przydatne nie tylko dla żołnierzy, ale także osób, zainteresowanych obronnością, przepisami prawa w tym zakresie, czy wiążącymi swoją przyszłość z pracą w służbie wojskowej. - Naszym zamysłem było przede wszystkim dotarcie do żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej, jednak dziś korzysta w tej aplikacji wiele osób po prostu zainteresowanych tą tematyką - mówiła gość Czwórki.
12:25 czwórka zolnierz_PR4_AAC 2023_02_02-17-13-57.mp3 Jak działa aplikacja "Żołnierz RP" i komu ma służyć? (TOP/Czwórka)
W apce znajdziemy m.in. przydatne kalkulatory, bazę ciekawych informacji, ale także infografiki, dotyczące funkcjonowania wojska w Polsce. - To odpowiedzi na trudne pytania, dotyczące ustaw, które wychodzą. "Żołnierz RP" ma też pokazywać, czym jest służba wojskowa, co się z nią wiążę i jakie są korzyści w pracy w tej branży - wyliczała por. Beata Kozakiewicz-Roguska. - Mamy tam także informacje o akcjach pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.
Sprawdź także:
Po wejściu w aplikację wyświetli nam się m.in. "kalkulator W-F", który może stanowić ciekawostkę nie tylko dla osób związanych z wojskiem. Wpisujemy dane o swoich aktywnościach fizycznych - biegach, "brzuszkach", czy podciągnięciach, i otrzymujemy wynik, jaki uzyskalibyśmy jako żołnierze. - Jeśli wiemy, w jakiej kolumnie jesteśmy, np. desancie, siłach specjalnych, wyświetli nam się wynik, jaki osiągnęlibyśmy z egzaminu wojskowego. To może być interesujące dla każdego, kto chce sprawdzić swoją kondycję - mówiła por. Beata Kozakiewicz-Roguska. Bardzo ważną częścią aplikacji jest możliwość zadawania pytań do wydziału Komunikacji Wewnętrznej Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. - Specjaliści udzielają wiążących odpowiedzi, dotyczących interpretacji przepisów prawnych. W przyszłości chcemy rozwijać aplikację, aktualizować ją, z pewnością pojawią się w niej nowe działy - zaznaczała gość Czwórki.
Nie należy robić sobie "selfie" na terenie baz wojskowych/fot. Shutterstock.co
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Prowadzący: Jeremi Angowski
Goście: por. Beata Kozakiewicz-Roguska (Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej)
Data emisji: 02.02.2023
Godzina emisji: 17.12
kd