Studenckie życie. Od siedzenia "w kozie" do Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
- W przeszłości studenci wręcz musieli chodzić do gospody. Inaczej by głodowali, bo w stancjach, na których mieszkali, często nie mieli dostępu do kuchni - mówi dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego i opowiada o kulisach życia polskich żaków.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o kulisach życia polskich żaków (Zaklinacze czasu/Czwórka)
W tym roku Uniwersytet Warszawski świętuje 200-lecie istnienia. Na zdjęciu studenci stołecznej uczelni przed wejściem na teren UW w czerwcu 1953 roku
W tym roku Uniwersytet Warszawski świętuje 200-lecie istnienia. Na zdjęciu studenci stołecznej uczelni przed wejściem na teren UW w czerwcu 1953 roku Foto: PAP/CAF

Pierwszą uczelnią w Polsce była Akademia Krakowska, która powstała w 1364 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. - Nie do końca jesteśmy pewni, jak ta edukacja wówczas wyglądała. Wiemy natomiast, że w 1400 roku uniwersytet został odnowiony w Krakowie - opowiada gość Czwórki. - W programie przeważały nauki teologiczne, ale były też wykładane tak zwane "sztuki wyzwolone" - dodaje.   

dr Robert Gawkowski Udzielanie korepetycji wpisane było w życie polskich żaków od samego początku, bo nigdy nie należeli oni do ludzi majętnych. W przeszłości żacy mogli także dorobić sobie, pisząc swawolne wiersze, na które było spore zapotrzebowanie

Mniej więcej pięć wieków później powstał Uniwersytet Warszawski, który w tym roku obchodzi 200-lecie istnienia. Pierwsi studenci UW podlegali rygorowi uczelnianemu, który zakazywał im m.in. noszenia wąsów i brody. Jak karano "swawolną młodzież", kto trafiał do "kozy" i dlaczego nocne życie żaków bywało podyktowane względami patriotycznymi - o tym m.in. w rozmowie z naszym gościem.

***

Tytuł audycji: "Zaklinacze czasu"

Prowadzi: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 14.08

kul/jp

Czytaj także

Starożytny Rzym... jak współczesny Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 16:40
- Rzymianom za czasów Nerona żyło się nieźle, zwłaszcza jeśli spojrzymy na standardy epoki przednowoczesnej. To była metropolia wielu kultur, która jak magnes przyciągała ludzi z całego świata. Tak jak dziś robi to Nowy Jork - tłumaczy historyk dr Robert Wiśniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bestiariusz słowiański. Na tropie Licha i Szeptuchy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 11:30
Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. - Jeśli ktoś chciałby się dziś dowiedzieć, jak bronić się przed magią powinien wyruszyć na wschód Polski. Wiele słowiańskich rytuałów tam właśnie przetrwało - opowiada dr Jacek Konik.
rozwiń zwiń