61 lat z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem. Jak zmieniali się legendarni bohaterowie?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 17:11
Przez lata komiks zyskał miano kultowego. W każdym odcinku trzej bohaterowie wpadają w tarapaty, z których za każdym razem udaje im się wybrnąć  dzięki absurdalnym, ale skutecznym rozwiązaniom. 
Audio
  • Komiks w PRL-u. Dziwny twór, który dzięki serii z szympansem pokochały pokolenia (Klucz kulturowy/Czwórka)
Wystawa Teraz komiks w Muzeum Narodowym w Krakowie (14.03.2018)
Wystawa "Teraz komiks!" w Muzeum Narodowym w Krakowie (14.03.2018)Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

Ta najdłużej ukazująca się seria oprócz świetnej rozrywki ma też charakter edukacyjny. - Ten komiks to była moja prawdziwa szkoła - komiksu, czytania, humoru i wyobraźni. To wszystko sprezentował pewnemu pokoleniu swoimi książeczkami Papcio Chmiel - mówił Szymon Holcman filmoznawca, związany z wydawnictwem Kultura Gniewu.

Szybko przestajemy myśleć o Tytusie jak o małpie. To sprytnie wymyślona przez Papcia Chmiela postać, której zawsze było więcej wolno. Wprowadzał anarchię do uporządkowanego świata PRL-u Szymon Holcman 

W zeszłym roku obchodziliśmy 60. rocznicę urodzin tego komiksu. Pierwsze epizody przygód Tytusa, Romka i A'Tomka pojawiły się w 1957 roku. - Przez te 61 lat postaci ewoluowały. Pierwsze szkice drukowane były w czerni i bieli, również sam Tytus wyglądał w nich... nieco inaczej - wspominał gość Czwórki.

Jak zmieniły się postaci legendarnego komiksu? Gdzie pojawiały się, zanim zaczęły być drukowane w formie książki? Dlaczego Romek i A'Tomek byli harcerzami? I w jaki sposób Papcio Chmiel radził sobie z cenzurą? O tym w audycji.

"T" rozwiniemy także jako "teatr". W audycji rozmawialiśmy o jednym z najpopularniejszych słuchowisk radiowych nadawanym od 1967 roku w Programie III Polskiego Radia. O jakim słuchowisku mowa? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania >>>

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Szymon Holcman (filmoznawca, związany z wydawnictwem Kultura Gniewu)

Data emisji: 30.06.2018

Godzina emisji: 15.17

ac

Czytaj także

Jonasz Kofta. "Był tekściarzem, poetą zaś bywał"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 13:30
Poezję widział tam, gdzie inni w ogóle jej nie dostrzegali, a z pozoru banalne teksty pod ręką Jonasza Kofty zamieniały się w profesjonalne, dowcipne, dojrzałe utwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cały świat komiksu przyjedzie do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 10:20
Historia festiwalu Komiksowa Warszawa rozpoczęła się w 2010 roku. Dziś jest jednym z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. Paweł Timofiejuk zdradza, kto tym razem zagości w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks na ekranie. Kto robi to lepiej: platformy czy Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 10:04
Za nami premiera nowych seriali opartych na komiksach Marvela - "Cloak & Dagger" i drugiego sezonu "Luke’a Cage’a". Czy telewizyjne produkcje komiksowe dorównują tym większym, kinowym?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kup pan cegłę". Kim byli polscy chuligani z lat 50. i 60.?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 16:09
- Podstawową różnicą między chuliganami, z którymi mamy do czynienia współcześnie, a tymi, których bały się polskie ulice w latach 50. i 60. było to, że ówcześni byli niezwykle świadomi społecznie, i w swoich działaniach wyrafinowani - opowiadał Piotr Ambroziewicz, autor książki  "Złote lata polskiej chuliganerii 1950-1960".
rozwiń zwiń