Tomasz Dziewicki Nieskrępowana więzami cywilizacji przyroda, skalne szczyty, które niosły ze sobą starożytne legendy, to wszystko przyciągało artystów jak magnes
Pod koniec XIX wieku Zakopane uzyskało nowoczesną infrastrukturę mieszkalną, uruchomiono kolej i wodociągi - czyli wszystko to, co pozwalało żyć na pewnym poziomie. - Nic więc dziwnego, że u progu kolejnego stulecia to miejsce zaczęło być postrzegane jako polskie Davos albo Chamonix - wyjaśnia gość Czwórki.
W Zakopanem znajdowali natchnienie i tworzyli najwybitniejsi przedstawiciele bohemy jak m.in. Witkacy, Zofia Stryjeńska, Rafał Malczewski. - To była plejada artystów polskiej sztuki nowoczesnej, którą można wymieniać jednym tchem. Zarówno plastyków jak i kompozytorów oraz reprezentantów innych dziedzin sztuki przyciągała kategoria, którą można nazwać "prymitywizmem" - mówi Tomasz Dziewicki i tłumaczy, na czym polegał urok kultury ludowej.
Zofia Stryjeńska. "Ukąszona miłością do sztuki"
Jak działały europejskie kolonie artystyczne i czym Zakopane różniło się od tego typu miejsc? W jakich okolicznościach powstała Rzeczpospolita Zakopiańska? Który artysta jako pierwszy sfotografował wjazd pociągu na stację w Zakopanem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klucz Kulturowy
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Tomasz Dziewicki (historyk sztuki, "Desa Unicum")
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 15.15
kul/gs