19 rzodkiewek. Po co nam jedzenie w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 20:00
Roślinne jedzenie to przyszłość i to nie tylko na Ziemi - w kosmosie będą uprawiane warzywa i owoce.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pike-28/Shutterstock.com

W przestrzeni kosmicznej o wykwintne dania nie jest łatwo, więc nowe technologie produkcji żywności przyciągają rzesze zainteresowanych. Wśród nich jest NASA, która przyznała pół miliona dolarów w zamian za pomoc w uatrakcyjnieniu menu astronautów i poszukuje autora innowacyjnej technologii produkcji lub obróbki jedzenia dla ludzi przebywających w kosmosie na dłuższych misjach. 

O ile dostarczenie świeżej żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) jest możliwe, to przy eskapadach na Księżyc czy Marsa praktycznie niemożliwe. Dodatkowo, jak przekonywał w Czwórce Szymon Dudek, w kosmosie występują problemy z odczuwaniem smaku. 

Naukowcy z NASA potwierdzają, że uprawa żywności pochodzenia roślinnego w kosmosie jest jak najbardziej możliwa. Ekspertom NASA udało się wyhodować m.in rzodkiew, choć było to niewystarczające do wyżywienia kosmonautów.

W ramach projektu NASA-Plant Habitat-02 wyhodowano jedynie 19 sztuk tego warzywa, 9 zjedzono, a 10 odesłano na Ziemię. Ten program bada wpływ lotów kosmicznych i sztucznych warunków hodowli w kosmosie na wzrost i metabolizm roślin, w tym warzyw. Projekt rozpoczął się w 2020 roku. 

W "Sztuce jedzenia" sprawdzimy co możemy uprawiać w kosmosie i dlaczego naukowcy wciąż starają się ulepszać swoje kosmiczne plantacje?

Radishes Growing in Space: 27 Days in 10 Seconds/NASA Video

***

Na audycję z cyklu "Sztuka jedzenia" w niedzielę (09.06) o godzinie 13.05 zaprasza Marta Zinkiewicz

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka jedzenie kosmos
Czytaj także

Sukces w sporcie zaczyna się w kuchni. "Dieta jest skutecznym narzędziem"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 21:00
- Nie łączmy węglowodanów z tłuszczami, bo obciążamy tym wątrobę, owoce jedzmy w pierwszej części dnia - wyliczał trener Kamil Kalka. - W drodze do sukcesu 33 proc. to dieta, 33 proc. to trening i 33 proc. to psychologia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie przyszłości to jedzenie lokalne

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 15:00
Liczba ludności świata rośnie. Nasza planeta będzie musiała wszystkich wyżywić. Remedium na ten problem może być jedzenie lokalne. Są już pierwsze pomysły i podpowiedzi, jak się w taką produkcję zaangażować. 
rozwiń zwiń