"Ten łokieć źle się zgina." Rozmawiamy o polskiej ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 15:19
Od lat 60. fenomen na skalę światową. Ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą. Jak opowiadać o polskiej ilustracji i jej twórcach?
Audio
  • Sebastian Frąckiewicz autor "Ten łokieć się źle zgina. Rozmowy o ilustracji" opowiada o swojej książce (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Polski ilustrator Jerzy Grabiański przy pracy
Polski ilustrator Jerzy Grabiański przy pracyFoto: PAP/Henryk Grzęda

Sebastian Frąckiewicz autor książki "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji" opowiadał, że wydana niedawno książka powstała, ponieważ że na rodzimym rynku nie było do tej pory dziennikarskiej publikacji, która wyczerpująco opisywałaby to zjawisko. - Pisząc te słowa nie wiedziałem, że w trakcie pracy nad projektem ukaże się książka Patryka Mogilnickiego, który stworzył monografię opowiadającą o kilku pokoleniach ilustratorów. Ta książka jest nieco inna. Chciałem pokazać codzienność pracy ilustratora, dlatego pytałem bohaterów swojej książki o rzeczy, które są bliskie rzeczywistości - tłumaczył.

Tłem dla opowieści o współczesnych ilustratorach jest historia "Polskiej Szkoły Ilustracji", której fenomen sięga jeszcze lat 60. XX wieku - Janusz Grabiański, Józef Wilkoń, Antoni Boratyński przecierali szlaki współczesnym, polskim ilustratorom. Dzięki starszemu pokoleniu świat dowiedział się, że polska ilustracja, to znak jakości - opowiadał. 

Sebastian Frąckiewicz Polska ilustracja od dawno była międzynarodowa. Już w latach 60. wytworzyło się zjawisko nazywane umownie nazywane "Polską Szkołą Ilustacji"

Czym jest "polska szkoła ilustracji"? Co łączy Lady Gagę, zespół Slayer i Wiedźmina? M.in. o tym rozmawialiśmy z autorem książki Sebastianem Frąckiewiczem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Sebastian Frąckiewicz (dziennikarz, autor książki pt. "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji")

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 8.15

ac

Czytaj także

Dave McKean: komiks jest moją pierwszą miłością

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 12:00
- Próbowałem różnych rzeczy, jednak zawsze do komiksu wracam - mówił w rozmowie z Martyną Ogonek ten wielowymiarowy artysta, grafik, ilustrator, fotografik, filmowiec i muzyk, którego pierwsza, kultowa już, książka "Klatki" ukazała się w maju w polskim przekładzie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pablo". O życiu Picassa w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:30
- Komiks zaczął się ukazywać po raz pierwszy sześć lat temu we Francji. Opowiada o pierwszych dziesięciu latach Picassa wśród paryskiej bohemy artystycznej - opowiadał wydawca projektu Paweł "Timof" Timofiejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Best Polish Illustrators vol. II - elementarz polskiego koncept artu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 13:54
- Badając koncept art i starając się go zilustrować doszliśmy do wniosku, że już w hieroglifach można szukać jego historii, ponieważ była to komunikacja obrazem - mówił Bartosz Klonowski.
rozwiń zwiń